سقف V شکل

V-Top

این الگوها از آن دسته الگوهایی هستند که پس از تکمیل به راحتی قابل تشخیص خواهند بود. آنها به شکل V معکوس در نمودار ظاهر میگردند.

 

نتایج مهم:

 

رتبه عملکرد کلی: ۲۰ از ۳۶ (شکست از پایین)
نرخ خروج سر­به­‌سر* پس از شکست رو به پایین: ۲۹ درصد
میانگین کاهش پس از شکست: ۱۵ درصد
نرخ وقوع پولبک **: ۵۶ درصد
احتمال رسیدن به هدف قیمتی پس از شکست از پایین: ۳۷ درصد

 

* سنجش تعداد الگوهایی که پس از شکسته شدن­شان، افت حداقل ۵ درصدی قیمت رخ نداده است. در واقع الگوهایی هستند که هزینه معامله خود را پوشش نمی­دهند و میتوانید در بازارهای مختلف مقادیر متفاوتی از جمله کارمزد معامله، مالیات متعلقه، هزینه خواب سرمایه و … را لحاظ نمایید.

** Pullback

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات

شرح

روند صعودی به جستجوی یک خط مستقیم صعودی قیمت بدون توقف (بدون حرکت افقی قیمت) یا با توقف ناچیز بپردازید. نوسانات این خط مستقیم اغلب داخل یک کانال قرار میگیرد.
عرض الگو با عرض حداقل سه هفته تا سه ماه.
بازگشت قیمت قیمت در بالای الگو یک الگوی بازگشتی یک روزه- سقف، جزیره معکوس یا الگوی دنباله را شکل میدهد که معمولا در حجم سنگین بوده و شاید همراه با یک گپ رو به پایین باشد.
خط روند پس از برگشت، قیمت سهم خط روند صعودی‌ای را که در امتداد پایین‌ترین قیمت‌ها (در جریان حرکت صعودی منتهی به سقف الگو) کشیده شده، رد کرده و تغییر روند را تایید مینماید.
اصلاح قیمت قیمت در سمت راست الگو می‌بایست حداقل به اندازه ۳۸.۲ درصد از حرکت صعودی سمت چپ الگو را بازگشت نماید. اعمال درصدهای اصلاح بزرگتر از ۳۸.۲، چندان در بهبود عملکرد الگو موثر نخواهد بود.
شکست الگو زمانی که قیمت  به اندازه ۳۸.۲ درصد سمت چپ بازگشت می‌نماید ، شکست الگو نیز اتفاق افتاده است.
بدون مکث بین سقف الگو و شکست آن(بازگشت ۳۸.۲ درصد) نباید مکثی (حرکت افقی) وجود داشته باشد، درغیراینصورت الگو به عنوان یک سقف V شکل گسترش یافته شناخته میشود.
بدون لبه الگوهای سقف V شکل که سقف آنها به شکل یک کندل بلند ظاهر میشود، قابل قبول نمی‌باشند.
زاویه در این الگو قیمت ابتدا افزایش یافته و سپس معکوس میگردد و بالطبع زاویه‌ای را با خط عمود تشکیل خواهد داد. در برخی از الگوها زاویه سمت راست و چپ با هم برابر و قرینه هستند. به عنوان مثال اگر قیمت با زاویه۳۰ درجه افزایش یابد، پس از معکوس شدن نیز با زاویه‌ای مشابه کاهش خواهد یافت.

 

نکات معاملاتی:

 

معامله با این الگوها پیشنهاد آسانی نیست. در اولین قسمت این الگو، با افزایش قیمت یک خط روند صعودی را در امتداد کف‌ها رسم کنید. وقتی که قیمت از خط روند عبور کرد(پس از برگشت قیمت)، هر اخبار بنیادی را که میتواند گزارشی در جهت معکوس شدن روند باشد، بررسی نمایید. سایر سهم‌های مشابه بررسی کرده تا ببینید چگونه رفتار می‌کنند.

چنانچه خبرهای مثبت بنیادی پیدا نکردید اما سایر سهم‌های مشابه خوب به نظر میرسند، ممکن است چرخش پایداری در حال رخ دادن نباشد. به تعداد سه کندل صبر نموده و اگر قیمت همچنان کاهش یافت، سهم خود را فروخته و یا پوزیشن فروش باز نمایید. البته بعد از بسته شدن قیمت زیر خط روند(خط روند صعودی که پس از آن قیمت برگشت میکند) نیز میتوانید  فروش انجام دهید.

شما میتوانید مقدار فیبوناچی بازگشتی ۳۸.۲% حرکت صعودی واقع در سمت چپ الگو را محاسبه کرده و زمانی که قیمت زیر مقدار محاسبه شده بسته شد، فروش انجام دهید.

 

تاکتیک معاملاتی

توضیحات

 

قاعده هدف‌گذاری

 

قاعده هدف‌گذاری B هدف قیمتی است. یعنی جایی که روند صعودی شروع شده است.
شکست الگو میزان رشد الگو را از B تا A اندازه‌گیری نمایید. زمانی که قیمت در مسیر نزولی به نقطه C (اصلاح ۳۸.۲ درصدی AB) برسد، شکست الگو رخ داده است. مقدار ۳۸.۲% اختیاری است.
روند قیمت اینکه روند اولیه منتهی به نقطه شروع الگو صعودی باشد یا نزولی، تاثیر چندانی بر روی عملکرد ندارد.
الگوهای بلند الگوهای بلند (ارتقاع الگو را در نظر گرفته و آن را بر قیمت شکست تقسیم نمایید. این عدد در مقیاس روزانه اگر بزرگتر از ۲۵.۳ باشد، الگو بلند است) به طور قابل ملاحظه‌ای بهتر از الگوهای کوتاه عمل می‌نمایند.
کف سالانه الگوهای با شکست در یک‌سوم پایینی سالانه بهترین عملکرد را دارند.
حجم روند افزایشی حجم منتج به بهترین عملکرد پس از شکست میشود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا