خرچنگ نزولی

Bearish Crab

این الگو شباهت زیادی به الگوی کف دوگانه دارد با این تفاوت که بین نقاط چرخش قیمت، نسبت‌های فیبوناچی معینی برقرار می‌باشد.

 

نتایج مهم:

 

رتبه عملکرد کلی برای حرکات رو به پایین: ۱ از ۵ (در بین ۵ الگوی فیبوناچی نزولی)
نرخ خروج سر­به‌سر*: ۲۰ درصد
احتمال چرخش روند در نقطه D الگو: ۸۷ درصد
میانگین کاهش: ۱۴ درصد

 

* سنجش تعداد الگوهایی که پس از تایید الگو و ورود به معامله، افت حداقل ۵ درصدی قیمت رخ نداده است. در واقع الگوهایی هستند که هزینه معامله خود را پوشش نمی‌دهند و میتوانید در بازارهای مختلف مقادیر متفاوتی از جمله کارمزد معامله، مالیات متعلقه، هزینه خواب سرمایه و … را لحاظ نمایید.

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات شرح

قاعده هدف‌گذاری

کف‌ها/ سقف‌ها کف‌ها و سقف‌ها در الگو لازم نیست پشت سر هم باشند.
XAB

 

قیمت به سقف X، اولین نقطه الگو صعود کرده سپس از آنجا تا کف A کاهش می‌یابد. پس از آن به سمت سقف B خواهد رفت. نسبت BA/XA یکی از سه نسبت ۳۸.۲%، ۵۰% یا ۶۱.۸% خواهد بود.
ABC در چرخش ABC، میزان بازگشت BC به عنوان درصدی از AB  باید یکی از نسبت‌های فیبوناچی زیر باشد: ۳۸.۲٪، ۵۰٪، ۶۱.۸٪، ۷۰.۷٪، ۷۸.۶٪ یا ۸۸.۶٪.
BCD نسبت DC/BC هم یکی از نسبت‌های فیبوناچی زیر است: ۲۶۱.۸٪، ۳۱۴٪ یا ۳۶۱.۸٪.
DAX نهایتا نسبت DA/XA  برابر با ۱۶۱.۸% خواهد بود.

به دلیل نسبت‌های زیادی که استفاده می­‌شود، خصوصا نسبت DA/XA که ۸۸.۶% می‌باشد، این الگو کمیاب است. برای پیدا کردن الگو به نرم‌افزار احتیاج می‌باشد.

پنج سقف و کف را طوری پیدا نمایید که نسبت هر ضلع به ضلع دیگر یکی از اعداد فیبوناچی ذکر شده در جدول فوق باشد. در ارتباط با نسبت آخر، ۳ درصد جای بازی برای آن لحاظ میگردد (۸۸.۶٪ تبدیل به ۸۵.۶٪ الی ۹۱.۶٪ می‌شود) تا نمونه‌های بیشتری را بتوان پیدا نمود.

 

نکات معاملاتی:

 

قیمت ممکن است پس از نقطه D کاهش یابد. احتمال رخداد این امر بالاست (۸۷ درصد)، اما این افت معمولا چندان زیاد نمی‌باشد (متوسط ۱۴درصد که برای  نوسان‌گیری بد نیست). ۲۰ درصد از الگوها هم شاهد کاهش قیمت کمتر از ۵ درصد پس از چرخش روند در D خواهند بود.

چنانچه ناحیه مقاومتی در بالا و نزدیک به نقاط X و D وجود داشته باشد، احتمال چرخش روند در نقطه D بیشتر خواهد بود. این ناحیه مقاوتی بعنوان سقفی عمل خواهد نمود که برای شکستن آن فشار خرید زیادی مورد نیاز است.

برای هدف‌گذاری، دانستن این نکات لازم است که قیمت در ۵۹ درصد مواقع به تراز X، در ۱۸ درصد مواقع به تراز A، در ۳۷ درصد مواقع به تراز B و در ۲۳ درصد مواقع به قیمت C تنزل خواهد نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا