خفاش نزولی

Bearish BAT

الگوی خفاش نزولی اغلب شبیه به الگوی W بزرگ است با این تفاوت که بین نقاط چرخش قیمت، نسبت‌های فیبوناچی معینی برقرار می‌باشد. این الگو الگویی کمیاب بوده و به آسانی قادر به یافتن آن نخواهید بود.

ایده پشت این الگو این است که هنگامی که قیمت در نقطه D قرار گیرد، چرخیده و پایین خواهد آمد که در ۸۶ درصد مواقع همین اتفاق رخ میدهد.

 

نتایج مهم:

 

رتبه عملکرد کلی برای حرکات رو به پایین: ۱ از ۵ (در بین ۵ الگوی فیبوناچی نزولی)
نرخ خروج سر­به‌سر*: ۱۸ درصد
احتمال چرخش روند در نقطه D الگو: ۸۶ درصد
میانگین کاهش: ۱۴درصد

 

* سنجش تعداد الگوهایی که پس از تایید الگو و ورود به معامله، افت حداقل ۵ درصدی قیمت رخ نداده است. در واقع الگوهایی هستند که هزینه معامله خود را پوشش نمی‌دهند و میتوانید در بازارهای مختلف مقادیر متفاوتی از جمله کارمزد معامله، مالیات متعلقه، هزینه خواب سرمایه و … را لحاظ نمایید.

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات شرح
کف‌ها/ سقف‌ها کف‌ها و سقف‌ها در الگو لازم نیست پشت سر هم باشند.
XAB

 

قیمت به سقف X که اولین نقطه الگو است، صعود نموده و از آنجا به کف A و سپس به سقف B میرسد. نسبت BA/XA می‌بایست ۳۸.۲ یا ۵۰ درصد باشد.
ABC در چرخش ABC، میزان بازگشت BC به عنوان درصدی از AB می‌بایست یکی از درصدهای فیبوناچی زیر باشد: ۳۸.۲٪، ۵۰٪، ۶۱.۸٪، ۷۰.۷٪، ۷۸.۶٪ یا ۸۸.۶٪.
BCD نسبت DC/BC یکی از ارقام فیبوناچی زیر است: ۱۶۱.۸٪، ۲۰۰٪، ۲۲۴٪ یا ۲۶۱.۸٪.
DAX نسبت DA/XA  برابر ۰.۸۸۶ است.

به دلیل نسبت‌های زیادی که استفاده می‌شود، خصوصا نسبت DA/XA که ۸۸.۶% می‌باشد، این الگو کمیاب است. برای پیدا کردن الگو به نرم‌افزار احتیاج می‌باشد.

پنج سقف و کف را طوری پیدا نمایید که هر ضلع به ضلع دیگر یکی از اعداد فیبوناچی ذکر شده در جدول فوق باشد. در ارتباط با نسبت آخر، ۳ درصد جای بازی برای آن لحاظ میگردد (۸۸.۶٪ تبدیل به ۸۵.۶٪ الی ۹۱.۶٪ می شود) تا نمونه‌های بیشتری را بتوان پیدا نمود.

 

نکات معاملاتی:

 

قیمت ممکن است پس از نقطه D کاهش یابد، در واقع احتمال وقوع این امر بالاست (۸۶٪)، اما این افت معمولاً زیاد نیست (متوسط ۱۴ درصد). ۱۸ درصد از الگوها شاهد کاهش قیمت کمتر از ۵ درصد در پایین D هستند.

برای هدف‌گذاری، پس از رسیدن به سقف D، قیمت در ۳۵ درصد مواقع  به A، در ۸۱ درصد مواقع به B و در ۴۸ درصد مواقع به C تنزل می‌یابد.

چنانچه ناحیه مقاومتی مناسبی در نزدیکی بالای نقاط X و D وجود داشته باشد، موقعیت بهتری برای معامله بر اساس این الگو خواهد بود. به چنین مقاومتی میتوان به عنوان سقفی نگریست که برای شکستن آن فشار زیادی لازم خواهد بود؛ لذا امکان بازگشت از محدوده مذکور بیشتر از حالات معمول است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا