AB=CD صعودی

Bullish AB=CD

ایده این الگو اینست که چنانچه سه نقطه اول آن را بیابیم، قادر خواهیم بود نقطه چهارم را محاسبه نماییم. قیمت در ۱۰۰ درصد مواقع به نقطه محاسبه شده D رسیده و یا از آن فراتر میرود. بااینحال، قرار است روند قیمت سهم در نقطه D به سمت بالا چرخیده که این تنها در ۳۸ درصد مواقع رخ خواهد داد.

این الگو نوعی از الگوی  حرکت شمرده- نزولی می‌باشد با این تفاوت که چرخش‌ها با استفاده از نسبت‌های فیبوناچی مکانیابی میشوند.

 

نتایج مهم:

 

رتبه عملکرد کلی برای حرکات رو به بالا: ۴ از ۵ (در بین ۵ الگوی فیبوناچی صعودی)
نرخ خروج سر­به‌سر* : ۱۲ درصد
احتمال رسیدن قیمت به نقطه D پیش‌بینی‌شده: ۱۰۰ درصد
میانگین افزایش: ۳۸ درصد**

 

* سنجش تعداد الگوهایی که پس از تایید الگو و ورود به معامله، رشد حداقل ۵ درصدی قیمت رخ نداده است. در واقع الگوهایی هستند که هزینه معامله خود را پوشش نمی­دهند و میتوانید در بازارهای مختلف مقادیر متفاوتی از جمله کارمزد معامله، مالیات متعلقه، هزینه خواب سرمایه و … را لحاظ نمایید.

** این مقدار از کف در نقطه D محاسبه میشود.

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات شرح
سقف­‌ها/کف‌­ها کف‌ها و سقف‌ها در الگو لازم نیست پشت سر هم باشند.
ABC

 

قیمت از سقف A به کف B کاهش یافته، سپس تا C افزایش می‌یابد. درصد بازگشت  BC نسبت به AB می‌بایست یکی از نسبت‌های فیبوناچی زیر باشد: ۳۸.۲٪، ۵۰٪، ۶۱.۸٪، ۷۰.۷٪، ۷۸.۶٪ یا ۸۸.۶٪.
BCD پس از رسیدن به پایین‌ترین سطح در B، قیمت به C افزایش یافته و پس از آن تا D کاهش خواهد یافت. نسبت CD/CB یکی از نسبت‌های ۱۱۳٪، ۱۲۷٪، ۱۴۱٪، ۱۶۱.۸٪، ۲۰۰٪، ۲۲۴٪، ۲۶۱.۸٪ یا ۳۱۴٪ خواهد بود.

چهار نقطه بازگشت را که در آن نسبت هر موج  به دیگری نزدیک به اعداد فیبوناچی ذکر شده باشد را در جدول فوق باشد را بیابید.

“نزدیک” به چه معناست؟ در تست‌ها از تقریب ۱ درصد استفاده شده است. این الگو به فراوانی رخ می‌دهد، لذا درصد بیشتری برای تقریب لازم نیست.

در بررسی‌ها برای پیش‌بینی نقطه D از عکس نسبت‌های اصلاح فیبوناچی استفاده شده است. از اینرو و از آنجا که برخی از نسبتهای فیبوناچی، نسبت‌های معکوس اصلاح‌های فیبوناچی ABC نیستند، از ردیف BCD حذف شده‌اند (۳۱۴ و ۲۲۴ درصد حذف شده‌اند).

 

نکات معاملاتی:

 

پس از رسیدن به نقطه D و چرخش به سمت بالا، قیمت در ۴۰ درصد مواقع به A ،۸۳ درصد مواقع به B و ۴۷ درصد مواقع به تراز C افزایش می‌یابد. می توانید از آنها به عنوان اهداف خود استفاده نمایید.

در ادامه در رابطه با نحوه استفاده از قاعده هدف‌گذاری برای پیش‌بینی نقطه D توضیح داده شده است. چرا این موضوع مهم است؟ زیرا اگر بتوانید یک چرخش معتبر ABC را شناسایی کنید، می توانید تعیین کنید که قیمت تا چه حد کاهش خواهد یافت (تا D).

نسبت اصلاح فیبوناچی ABC را پیدا نمایید. این اصلاح می‌بایست از یکی از نسبت‌های فیبوناچی لیست شده در جدول تبعیت نماید. از آنجا که قرار است موج CD برابر با طول AB باشد، اگر طول AB را بدانیم، قادر خواهیم بود نقطه D را محاسبه نماییم.

به عنوان مثال، اگر نقطه A در ۳۵، B در ۲۵ و C در ۲۸.۸۲ باشد. نقطه (C)، ۳۸.۲ درصد از حرکت AB را بازیابی نموده است. طول AB برابر با ۱۰ است. این را به مقدار C اضافه نموده، هدف ۱۸.۸۲ بدست خواهد آمد.

 

افزایش دقت قاعده هدفگذاری:

 

یک روش دیگر، استفاده از نسبت‌های فیبوناچی برای تعیین D است

عکس اصلاح فیبوناچی در حرکت ABC  را محاسبه نموده و آن را در موج BC ضرب نمایید. نتیجه را از قیمت سقف در C کسر کرده،. هدف بدست آمده نقطه D خواهد بود.

به عنوان مثال، فرض میکنیم سقف در A برابر با ۱۲، کف در B برابر با ۱۰ و سقف در C برابر با ۱۰.۹۸ است. آیا نقطه C به اندازه کافی به فیبوناچی بازگشتی ۵۰% نزدیک است؟ همانطور که قابل مشاهده است، حرکت BC، ۵۱ درصد از حرکت AB را اصلا نموده است که درصد نزدیک به ۵۰ (با تقریب ۱ درصد) است.

با توجه به اصلاح ۵۰ درصدی آن، عکس این نسبت را گرفته و آن را در طول BC ضرب می‌نماییم. عکس نسبت ۰.۵ برابر با ۲ خواهد بود.

در این مثال، طول BC برابر با ۰.۹۸ است. با ضرب این عدد در ۲، عدد ۱.۹۶ به دست می‌آید که با کسر کردن آن از مقدار C، به عدد ۹.۰۲ میرسیم. این عدد هدف D می­باشد.

شما می‌توانید دقت قاعده هدف‌گذاری را با استفاده از نسبت‌های فیبوناچی بعدی در فرمول برای یافتن نقطه D افزایش دهید.

اگر در این مثال، به جای استفاده از فیبوناچی بازگشتی ۵۰٪، از ۶۱.۸٪ استفاده نمایید، ضریب معکوس از ۲ (۱/۰.۵) به ۱.۶۱۸ (۱/۰.۶۱۸) تغییر می‌یابد. بنابراین به عدد ۰.۹۸ * ۱.۶۱۸ یا ۱.۵۹ میرسیم. این مقدار را از C کم کرده که نهایتا رقم ۹.۳۹ بعنوان هدف بدست خواهد آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا