۱۰ سطح جدید قیمتی

 10 New Price Lines

این الگو همانطور که از نامش پیداست متشکل از ۱۰ کندل متوالی است که هر یک دارای سقفی بالاتر از سقف کندل قبل از خود می‌باشد. فرض تئوریک بر این است که بصورت برگشت‌دهنده روند از صعودی به نزولی عمل می‌نماید؛ اگرچه در واقعیت نیز چنین است، اما تنها در ۵۱ درصد مواقع یعنی نوع رفتار آن رندوم بوده و قابلیت استفاده از آن برای پیش‌بینی جهت شکست الگو وجود ندارد. در بازار نزولی بصورت ادامه‌دهنده رفتار می‌نماید.

رتبه عملکرد کلی آن ۱۰۰ است که رتبه بسیار بدی بوده و نشان می‌دهد روند قیمت پس از شکست الگو بسیار ضعیف و کوتاه می‌باشد.

 

نتایج مهم:

 

عملکرد تئوریک: برگشت‌دهنده روند به نزولی
عملکرد واقعی: برگشت‌دهنده روند به نزولی در ۵۱ درصد مواقع
رتبه فروانی وقوع: ۶۹
رتبه عملکرد کلی: ۱۰۰
بیشترین احتمال رسیدن به هدف قیمتی: ۹۳ درصد (شکست الگو از پایین در بازار نزولی)
بهترین میانگین حرکت طی ۱۰ روز: ۱.۹۵-  درصد (شکست الگو از پایین در بازار نزولی)
بهترین رتبه در عملکرد ۱۰ روزه: ۸۳  (شکست الگو از پایین در بازار نزولی)

 

تمامی رتبه‌های اشاره شده بر اساس سنجش و رده‌بندی ۱۰۳ الگوی کندلی می‌باشد. منظور از «بهترین» یا «بیشترین» در عبارات فوق، بالاترین رتبه در بین ۴ حالت از ترکیبات بازارهای صعودی/ نزولی و شکست الگو از بالا/ پایین می‌باشد.

 

شرح الگو:

 

همانطور که در بخش معرفی الگو ذکر شد، فرض بر اینست که این الگو رفتار برگشت‌دهنده روند از صعودی به نزولی را به نمایش بگذارد، اما در واقعیت در ۵۳ درصد مواقع ادامه‌دهنده روند صعودی خواهد بود. البته این درصد درصدیست که می‌توان گفت بصورت رندوم عمل می‌نماید.

رتبه فراوانی وقوع آن ۵۲ است؛ یعنی یافتن آن خیلی سخت نخواهد بود. اما رتبه عملکرد کلی آن ۹۰ بوده و بدین معناست که روند قیمت پس از شکست الگو، در زمانی نه چندان طولانی بازمیگردد.

در ارتباط با الگوهای قیمت جدید (new candle lines)، انواع ۸، ۱۰، ۱۲ و ۱۳، ذکر این نکته لازم است که جهت شکست الگو بر اساس آخرین کندل موجود در الگو سنجیده میشود. بدین معنی که چنانچه پس از پایان الگو، قیمت بالای سقف آخرین کندل (که همزمان سقف الگو نیز می‌باشد) بسته شود، الگو از بالا شکسته شده و چنانچه زیر کف آخرین کندل الگو بسته شود، الگو از پایین شکسته شده است.

هدف قیمتی برابر است با ارتفاع الگو (که از اولین کندل تا آخرین کندل محاسبه میشود)، تقسیم بر ۶ (برای شکست‌های رو به بالا) که به سقف الگو اضافه شده یا تقسیم بر ۳ (برای شکست‌های رو به پایین) که از کف کندل کسر می‌گردد. علت این تقسیم‌ها اینست که از آنجایی که الگو ممکن است نسبتا بلند باشد، لذا این امکان وجود دارد که هدف قیمتی حاصل از کل ارتفاع الگو تقریبا دست‌نیافتنی باشد. در شکست‌های رو به پایین در بازارهای صعودی، در ۹۲ درصد مواقع، قیمت به هدف اشاره شده دست می‌یابد. اما دقت نمایید که بازگشت قیمت پس از اتمام رشد ممکن است سریع اتفاق افتد.

با اینحال بهترین میانگین حرکت ۱۰ روزه قیمت پس از شکست الگو، افت ۳.۴۱ درصدی است که در بازار نزولی ثبت گردیده و اختلاف زیادی هم با حد مطلوب ۶ درصدی دارد. رتبه این افت ۶۲ از ۱۰۳ ردیف می‌باشد.

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات شرح
تعداد خطوط کندل هشت کندل.
روند قیمتیِ منتهی به الگو نیاز نیست.
پیکربندی به جستجوی هشت کندل متوالی بپردازید طوری که هریک نسبت به کندل قبل از خود سقف بالاتری را به ثبت برساند.

 

سه نکته معاملاتی:

  • آن دسته از الگوها که حد فاصل یک‌سوم پایینی محدوده نوسان سالانه قرار میگیرند، دارای بهترین عملکرد می‌باشند.
  • آن دسته از الگوها که بصورت بازگشتی رفتار می‌نمایند، اغلب حد فاصل یک‌سوم پایینی سالانه قرار گرفته و آنهایی که رفتار ادامه‌دهنده دارند، اغلب حد فاصل یک‌سوم بالایی سالانه ظاهر میگردند.
  • در مواجهه با این الگو، مراقب به اصلاحات ۳۸ الی ۶۲ درصدی روند صعودی قبل باشید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا