گپ قیمت

Price Gap

 

این الگوها برای نشان دادن مناطق حمایت و مقاومت مفید هستند، اما چنانچه قصد دارید از آنها جهت معامله استفاده نمایید، لازم بذکر است که این الگوها زمانی قابل شناسایی هستند که حرکت تقریبا رو به پایان است. اگر از قبل سهامی را دارید و یک گپ قیمتی در نمودار ظاهر میشود، پس برای یک حرکت قوی صبر نمایید. در الگوهای نموداری بررسی شده عملکرد در دو سوم مواقع پس از ظهور گپ بهتر میشود.

 

نتایج مهم:

 

درصد گپ‌های صعودی که طی مدت یک هفته بسته میشوند:

گپ‌های منطقه‌ای : ۸۵ درصد
گپ‌های شکست‌: ۱ درصد
گپ‌های ادامه‌دهنده : ۸ درصد
گپ‌های خستگی : ۶۰ درصد

 

درصد گپ‌های صعودی که طی مدت یک هفته بسته میشوند:

گپ‌های منطقه‌ای : ۹۰ درصد
گپ‌های شکست‌: ۱ درصد
گپ‌های ادامه‌دهنده : ۱۵ درصد
گپ‌های خستگی : ۶۶ درصد

 

راهنمای شناسایی الگو:

گپ‌های قیمت زمانی روی میدهند که سقف کندل قبلی زیر کف کندل مورد نظر (گپ صعودی) بوده یا کف کندل قبلی بالای سقف این کندل (گپ نزولی) باشد.

نوع گپ

شرح

 گپ‌های منطقه‌ای، معمولی یا الگویی اینها همگی اسامی مختلف یک نوع گپ هستند. این گپ‌ها در مناطق تراکم (بازارهای بدون روند) اتفاق افتاده و به سرعت بسته می‌شوند. حجم در روز وقوع گپ ممکن است بالا باشد اما در طی یک یا دو روز  به حالت عادی باز میگردد. چند سقف جدید (روند صعودی) یا کف جدید (روند نزولی)  بعد از این گپ ثبت می‌گردد. یک چرخش قیمتی مشخص پس از بسته شدن سریع گپ، از نشانه‌های شناسایی این نوع گپ می‌باشد.
گپ‌های شکست یک روند جدید را شروع نموده که معمولا پس از یک منطقه تثبیت (روند خنثی) رخ میدهد و اغلب در روز وقوع گپ شاهد حجم سنگینی خواهیم بود. پس از شکل‌گیری آن، روند قیمت برای چندین کندل ادامه خواهد داشت.
 گپ‌های ادامه‌دهنده یا فرار اینها اسامی مختلف این نوع گپ هستند. این نوع گپ در طول مسیرهای مستقیم صعودی یا نزولی اتفاق می افتد (برخلاف مورد قبل (گپ‌های شکست، روند جدیدی (صعودی یا نزولی) شکل نگرفته و روند پیش از ظهور گپ آغاز گشته و با خبرهای جدید قدرت بیشتری می‌گیرد). قیمت بدون بستن گپ، سقف‌ها یا کف‌های جدیدی ثبت نموده و حجم معاملات معمولا بالا است.
گپ‌های تقسیم سود این گپ ناشی از تقسیم سود است. قیمت بعلت میزان سود تقسیمی سهام کاهش یافته و گپ قیمتی ظاهر میشود که معمولا تا پایان روز معاملاتی بسته خواهد شد.
گپ‌های خستگی این گپ‌ها در پایان روند (معمولا بزرگ) و در حجم بالا رخ میدهند. گپی که معمولا پس از آن سقف با کف جدیدی وجود نخواهد داشت (معمولا آخرین تلاشهای خریداران یا فروشندگان برای رسیدن به یک سقف یا کف جدید می‌باشد) و ممکن است بطور غیرعادی بلند باشد. پس از ایجاد این نوع گپ، باید انتظار تغییر روند اصلی را داشته باشیم یعنی قیمت تثبیت شده یا در جهت معکوس حرکت میکند. این گپ‌ها معمولا بعد از گپ‌های ادامه‌دهنده رخ داده و معمولا در عرض یک هفته (در مقیاس روزانه) بسته میشوند.

 

نکات معاملاتی:

نوع گپ

توضیحات

گپ‌های منطقه‌ای، معمولی یا الگویی سرعت بالای بسته شدن این گپ، ارزش معاملاتی آن را بالا میبرد.
گپ‌های شکست به دنبال گپ‌هایی با حجم بالا بوده و آنها را در جهت روند معامله کنید. بهترین عملکرد این نوع گپ در بازار صعودی در نزدیکی سقف سالانه خواهد بود. در بازارهای نزولی آنهایی را معامله نمایید که نزدیک به کف سالانه قرار دارند.
 گپ‌های ادامه‌دهنده یا فرار پیدا شدنشان معمولا نشانه‌ای از رسیدن به نیمه روند صعودی (از نظر زمانی) می‌باشد. نقطه وسط گپ معمولا بازه ۵۰ الی ۵۲ درصدی روند بسیار کوتاه‌مدت را نشان خواهد داد (یعنی اگر اختلاف قیمت وسط گپ با نقطه شروع روند را محاسبه و تقسیم بر ۰.۵ و ۰.۵۲ کنیم، اختلاف بین نقطه شروع روند تا پایان آن بدست آمده و میتوانیم از آن برای علامت‌گذاری نقطه چرخش پیش رو استفاده نماییم).
گپ‌های تقسیم سود سرعت بالای بسته شدن این گپ، ارزش معاملاتی آن را بالا میبرد.
گپ‌های خستگی اگر یک گپ پهن اتفاق بیافتد، ممکن است نشانه‌ای از پایان روند باشد ( فوری یا طی چند روز). برگشت‌های شدید قیمت می‌تواند در پی گپ‌های خستگی رخ دهد؛ لذا میتوانید پوزیشن خود را در آن جهت باز نمایید.
حد ضرر گپ‌ها حمایت‌ها یا مقاوت‌های ضعیفی را شکل میدهند، اما میتوانید از آنها بعنوان حد ضرر استفاده نمایید. حد ضرر را اندکی پایین‌تر از گپ (برای شکست‌های رو به بالا) یا اندکی بالاتر از گپ (برای شکست‌های رو به پایین) قرار دهید.

 

میانه زمان بسته شدن گپ:

بسته شدن گپ به معنای افزایش/ کاهش قیمت جهت پر کردن گپ بوده و بازشدگی را می‌پوشاند.

تاکتیک معاملاتی

توضیحات

گپ‌های منطقه‌ای، معمولی یا الگویی ۴-۳ کندل برای گپ صعودی یا نزولی.
گپ‌های شکست ۸۹ کندل برای گپ صعودی، ۸۴ کندل برای گپ نزولی
 گپ‌های ادامه‌دهنده یا فرار ۴۵ کندل برای گپ صعودی، ۲۵ کندل برای گپ نزولی
گپ‌های خستگی ۶ روز برای گپ صعودی ، ۵ روز برای گپ نزولی

 

نکته : گپ‌هایی که در زمان شکست الگوی نمودار رخ میدهند، اشاره به عملکرد بهتر الگوی مربوطه (صرف نظر از جهت شکست) در دو سوم مواقع دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا