کندل سیاه

Black Candle

این الگو در ۵۲ درصد مواقع نقش ادامه‌دهنده را بازی می‌کند؛ بنابراین میتوان گفت که رفتار قیمت پس از شکل‌گیری این الگو رندوم است. این موضوع در تئوری الگو هم وجود دارد و میتواند هم ادامه‌دهنده و هم برگشت‌دهنده باشد.

تنها نکته حائز اهمیت در رابطه با این الگو رتبه آن در فراوانی وقوعش می‌باشد که در بین ۱۰۳ الگوی کندلی جایگاه سوم را از آن خود نموده است. عملکرد ۱۰ روزه آن همان چیزیست که انتظارش میرفت: جایگاهی نزدیک به انتهای جدول (رتبه ۸۲)

 

 

نتایج مهم:

 

عملکرد تئوریک: ادامه‌دهنده یا برگشت‌دهنده روند
عملکرد واقعی: ادامه‌دهنده روند در ۵۲ درصد مواقع
رتبه فروانی وقوع: ۳
رتبه عملکرد کلی: ۸۲
بیشترین احتمال رسیدن به هدف قیمتی: ۸۴ درصد (شکست الگو از پایین در بازار نزولی)
بهترین میانگین حرکت طی ۱۰ روز: ۶.۰۰- درصد (شکست الگو از پایین در بازار نزولی)
بهترین رتبه در عملکرد ۱۰ روزه: ۱۹ (شکست الگو از پایین در بازار نزولی)

 

تمامی رتبه‌های اشاره شده بر اساس سنجش و رده‌بندی ۱۰۳ الگوی کندلی می‌باشد. منظور از «بهترین» یا «بیشترین» در عبارات فوق، بالاترین رتبه در بین ۴ حالت از ترکیبات بازارهای صعودی/ نزولی و شکست الگو از بالا/ پایین می‌باشد.

شرح الگو:

 

تئوری این الگو بیان می‌دارد که میتواند هم ادامه‌دهنده و هم برگشت‌دهنده روند باشد. در واقعیت و پس از انجام تست‌ها مشخص شده که در ۵۲ درصد مواقع عملکرد ادامه‌دهنده روند را ایفا می‌نماید و میتوان گفت که جهت شکست الگو رندوم خواهد بود. در بین ۱۰۳ الگوی کندلی، این الگو از نظر فراوانی وقوع در جایگاه سوم جدول رده‌بندی جای گرفته است و به کرات در نمودارهای قیمت ظاهر میگردد. اما رتبه عملکرد کلی آن ۸۲ بوده که بسیار ضعیف می‌باشد.

شکست رو به پایین الگو در بازار نزولی جاییست که این الگو توان قدرت‌نمایی خواهد داشت که در ۸۴ درصد مواقع به هدف قیمتی خود رسیده و بطور میانگین افت ۶ درصدی قیمت را طی ۱۰ روز تجربه مینماید و موفق به کسب جایگاه ۱۹ام در شرایط اشاره شده (شکست از پایین، بازار نزولی) شده است.

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات

شرح

تعداد خطوط کندل یک کندل.
روند قیمتیِ منتهی به الگو نیاز نمی‌باشد.
پیکربندی به جستجوی یک کندل سیاه با سایز متوسط بهمراه سایه‌هایی با ارتفاع کمتر از بدنه بپردازید.

 

 

سه نکته معاملاتی:

  • آن دسته از الگوها که حد فاصل یک‌سوم از کف سالانه قرار میگیرند، بهترین عملکرد را از خود نشان خواهد داد.
  • در الگوهای بلندتر از ارتفاع متوسط نسبت به آنهایی که کوتاهتر از میانگین ارتفاع هستند، قیمت پس از شکست الگو حرکتی تقریبا دو برابر را طی مینماید.
  • چنانچه قیمت در بالای سقف یا پایین کف کندل سیاه و در حجم بالا بسته شود، انتظار رشد بیشتری را نسبت به شکست الگو با حجم پایین خواهیم داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا