کنج بازشونده- نزولی

Broadening Wedge, Descending

عملکرد این الگو نزدیک به انتهای لیست رده‌بندی است. شما اغلب آنها را با شکست‌های رو به بالا در بازار صعودی پیدا خواهید نمود. شکست‌های رو به پایین کمیاب هستند. مانند سایر الگوهای بازشونده، افزایش و کاهش ناقص قیمت کمک زیادی به پیش‌بینی جهت شکست می‌نمایند؛ خصوصا کاهش ناقص. اما تشخیص آن از نوسانات معمول قیمت که در طی حرکت از یک خط روند به خط روند دیگر اتفاق می‌افتد، دشوار است.

 

نتایج مهم:

 

رتبه عملکرد کلی برای شکست‌های بالا/پایین: ۲۷ از ۳۹ (شکست از بالا) ، ۲۹ از ۳۶ (شکست از پایین)
نرخ خروج سر­به‌سر* پس از شکست رو به بالا/ پایین: ۱۸ درصد/ ۳۵ درصد
میانگین افزایش/ کاهش پس از شکست از بالا/پایین: ۳۹ درصد/ ۱۳ درصد
نرخ وقوع تروبک/ پولبک **: ۶۴ درصد/ ۶۲ درصد
احتمال رسیدن به هدف قیمتی پس از شکست از بالا/ پایین: ۸۳ درصد/ ۳۲ درصد

 

* سنجش تعداد الگوهایی که پس از شکسته شدن‌شان، رشد(شکست از بالا) یا افت(شکست از پایین) حداقل ۵ درصدی قیمت رخ نداده است. در واقع الگوهایی هستند که هزینه معامله خود را پوشش نمی‌دهند و میتوانید در بازارهای مختلف مقادیر متفاوتی از جمله کارمزد معامله، مالیات متعلقه، هزینه خواب سرمایه و … را لحاظ نمایید.

** Throwback/ Pullback

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات شرح
روند قیمت منتهی به الگو روند قیمت منتهی به الگو میتواند صعودی یا نزولی باشد.
شکل الگو به شکل یک بلندگو است که به سمت پایین کج شده باشد.
خطوط روند هر دو خط روند شیب رو به پایین دارند اما شیب خط روند پایینی بیشتر است.
برخوردها برای شناسایی درست، حداقل پنج برخورد با خطوط روند (سه برخورد یا بیشتر با یک خط روند و دو برخورد یا بیشتر با خط روند دیگر) داشته باشد. عبور قیمت از خطوط روند که در شروع و پایان الگو رخ میدهد، بعنوان برخورد بحساب نمی‌آید.
حجم روند صعودی دارد.

 

نکات معاملاتی:

تاکتیک معاملاتی توضیحات

قاعده هدف‌گذاری (شکست از بالا)

 

 

قاعده هدف‌گذاری (شکست از پایین)

قاعده هدف‌گذاری برای شکست‌های رو به بالا از بالاترین سقف (A) در الگو به عنوان هدف قیمتی استفاده میگردد. برای شکست‌های رو به پایین، تفاوت بین بالاترین سقف (A) و پایین‌ترین کف (B) را در محاسبه نموده، آن را در درصد احتمال رسیدن به هدف قیمتی ضرب کرده و سپس نتیجه را از پایین‌ترین کف (B) کسر نمایید تا به هدف مورد نظر برسید.
معامله درون‌الگویی در نقطه (۱) و هنگامی که قیمت رو به پایین می‌آید، یک پوزیشن فروش باز نموده و در خط روند پایین (۲) بصورت برعکس عمل نمایید.
خرید در سومین برخورد هنگامی که قیمت برای سومین بار به خط روند پایینی رسیده و شروع به افزایش کرد، خرید نمایید. اگرچه ممکن است قیمت در ادامه الگو را بشکند.
پوزیشن فروش در بالا زمانی که قیمت به خط روند بالا رسیده و شروع به کاهش مینماید، سهام را فروخته یا پوزیشن فروش باز نمایید.
افزایش ناقص پیش‌بینی جهت شکست بر اساس افزایش ناقص قیمت در ۳۶ درصد مواقع کارساز است.
کاهش ناقص پیش‌بینی جهت شکست بر اساس کاهش ناقص قیمت در ۷۹ درصد مواقع کارساز است.
روند قیمت برای شکست‌های رو به بالا بهترین الگوها آنهایی هستند که در پی روند صعودی بلند‌مدت (بیش از ۶ ماه) قیمت شکل میگیرند.
کف سالانه برای هر دو جهت شکست، بهترین عملکرد زمانی است که در یک‌سوم پایینی محدوده نوسان سالانه شکسته شود. اما نتایج نزدیک به یکدیگر هستند.
حجم در ارتباط با شکست‌های رو پایین، روند صعودی حجم و برای شکست‌های رو به بالا، روند نزولی حجم نشان‌دهنده عملکرد بهتر خواهند بود.
شکست جهت شکست در ۷۲ درصد مواقع از بالا است.
تروبک (عقبگرد نزولی قیمت) و پولبک (عقبگرد صعودی قیمت) تروبک و پولبک سبب تضعیف عملکرد پس از شکست الگو میگردند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا