کف V شکل

V-Bottom

 

 

نتایج مهم:

 

رتبه عملکرد کلی: ۲۴ از ۳۹ (شکست از بالا)
نرخ خروج سر­به‌سر* پس از شکست رو به بالا: ۱۹ درصد
میانگین افزایش پس از شکست: ۴۰ درصد
نرخ وقوع تروبک **: ۵۵ درصد
احتمال رسیدن به هدف قیمتی پس از شکست از بالا: ۵۲ درصد

 

* سنجش تعداد الگوهایی که پس از شکسته شدن‌شان، رشد حداقل ۵ درصدی قیمت رخ نداده است. در واقع الگوهایی هستند که هزینه معامله خود را پوشش نمی‌دهند و میتوانید در بازارهای مختلف مقادیر متفاوتی از جمله کارمزد معامله، مالیات متعلقه، هزینه خواب سرمایه و … را لحاظ نمایید.

** Throwback

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات

شرح

روند نزولی به جستجوی یک خط مستقیم نزولی قیمت بدون توقف (بدون حرکت افقی قیمت) یا با توقف ناچیز بپردازید. نوسانات این خط مستقیم اغلب داخل یک کانال قرار میگیرد.
عرض الگو با عرض حداقل سه هفته تا سه ماه.
بازگشت قیمت قیمت در پایین الگو یک الگوی بازگشت یک روزه- کف، جزیره کف یا الگوی دنباله را شکل میدهد که معمولا در حجم سنگین بوده و شاید همراه با یک گپ رو به بالا باشد.
خط روند پس از برگشت، قیمت سهم خط روند نزولی‌ای را که در امتداد بالاترین قیمت‌ها (در جریان حرکت نزولی منتهی به کف الگو) کشیده شده، رد کرده و تغییر روند را تایید مینماید.
اصلاح قیمت قیمت در سمت راست الگو می‌بایست حداقل به اندازه ۳۸.۲ درصد از حرکت نزولی سمت چپ الگو را بازگشت نماید. اعمال درصدهای اصلاح بزرگتر از ۳۸.۲، چندان در بهبود عملکرد الگو موثر نخواهد بود.
شکست الگو زمانی که قیمت به اندازه ۳۸.۲ درصد سمت چپ بازگشت می‌نماید، شکست الگو نیز اتفاق افتاده است.
بدون مکث بین کف الگو و شکست آن (بازگشت ۳۸.۲ درصد) نباید مکثی (حرکت افقی) وجود داشته باشد، درغیراینصورت الگو به عنوان یک کف V شکل گسترش یافته شناخته میشود.
بدون لبه الگوهای V که کف آنها به شکل یک کندل بلند ظاهر میشود، قابل قبول نمی‌باشند.
زاویه در این الگو قیمت ابتدا کاهش یافته و سپس معکوس میگردد و بالطبع زاویه‌ای را با خط عمود تشکیل خواهد داد. در برخی از الگوها زاویه سمت راست و چپ با هم برابر و قرینه هستند. به عنوان مثال اگر قیمت با زاویه ۳۰ درجه کاهش یابد، پس از معکوس شدن نیز با زاویه‌ای مشابه افزایش خواهد یافت.

 

نکات معاملاتی:

 

معامله با این الگو ها دشوار است؛ زیرا تشخیص صحیح وقوع چرخش در کف V به سختی انجام میشود. شما میتوانید از عبور قیمت از خط روند نزولی (خطی نزولی که در امتداد بالاترین قیمت‌های حرکت نزولی نیمه چپ الگو کشیده شده است) به عنوان سیگنال خرید استفاده نموده، اما بهتر است برای تایید تغییر روند ۲ تا ۳ کندل صبر نمایید. همچنین میتوانید زاویه بازتاب شده را بررسی کرده و در نظر داشته باشید که گاهی قیمت با زاویه مشابهی که نزول کرده افزایش خواهد یافت.

درخصوص آمار عملکردی ذکر شده در بالا، یک مثال از استفاده از فیبوناچی بازگشتی۳۸.۲ نیمه سمت چپ الگوی را مطرح میکنیم. اگر سهام از ۱۰ به ۷ کاهش یافته و پس از شکل‌دهی یه کف V شکل، به ۸.۱۵ افزایش یابد، سیگنال خرید صادر خواهد شد. زیرا داریم:

۱) ۳=۱۰-۷                 ۲) ۱.۱۵=۳۸.۲%*۳             ۳) ۸.۱۵=۷+۱.۱۵

جهت کمک میتوانید سایر سهام‌های مشابه نظیر صنعت مورد نظر را برای تغییر روند بررسی نمایید. معمولا سهام‌های مشابه به صورت گروهی حرکت نموده و تغییر در یکی از آنها معمولا به خوبی در بقیه نیز ظاهر میگردد.

 

تاکتیک معاملاتی

توضیحات

 

قاعده هدف‌گذاری

 

 

قاعده هدف‌گذاری A هدف قیمتی است. یعنی جایی که روند نزولی شروع شده است.
شکست الگو میزان افت الگو را از A تا B اندازه‌گیری نمایید. زمانی که قیمت در مسیر صعودی به نقطه C (اصلاح ۳۸.۲ درصدی AB) برسد، شکست الگو رخ داده است. مقدار ۳۸.۲% اختیاری است.
روند قیمت اینکه روند اولیه منتهی به نقطه شروع الگو صعودی باشد یا نزولی، تاثیر چندانی بر روی عملکرد ندارد.
الگوهای بلند الگوهای بلند (ارتقاع الگو را در نظر گرفته و آن را بر قیمت شکست تقسیم نمایید. این عدد در مقیاس روزانه اگر بزرگتر از ۳۴.۷ باشد الگو بلند است) به طور قابل ملاحظه‌ای بهتر از الگوهای کوتاه عمل می‌نمایند.
کف سالانه الگوهای با شکست در یک‌سوم پایینی سالانه بهترین عملکرد را دارند.
حجم روند افزایشی حجم منتج به بهترین عملکرد پس از شکست الگو میگردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا