کف سه‌گانه

Triple Bottom

کف‌های سه‌گانه الگوهای نموداری کمیابی هستند. نرخ خروج سربه‌سر مناسبی داشته و میانگین افزایش آنها پس از شکست در بازار صعودی خوب بوده که به آنها رتبه عملکردی خوبی نیز می‌دهد.

 

نتایج مهم:

 

رتبه عملکرد کلی: ۱۲ از ۳۹ (شکست از بالا)
نرخ خروج سر­به‌سر* پس از شکست رو به بالا: ۱۳ درصد
میانگین افزایش پس از شکست: ۴۶ درصد
نرخ وقوع تروبک **: ۶۵ درصد
احتمال رسیدن به هدف قیمتی پس از شکست از بالا: ۷۴ درصد

 

* سنجش تعداد الگوهایی که پس از شکسته شدن‌شان، رشد حداقل ۵ درصدی قیمت رخ نداده است. در واقع الگوهایی هستند که هزینه معامله خود را پوشش نمی‌دهند و میتوانید در بازارهای مختلف مقادیر متفاوتی از جمله کارمزد معامله، مالیات متعلقه، هزینه خواب سرمایه و … را لحاظ نمایید.

** Throwback

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات

شرح

روند قیمت منتهی به الگو روند قیمتی منتهی به الگو می‌بایست نزولی بوده اما نباید از اولین کف الگو پایین‌تر بیاید.
شکل الگو سه کف مستقل که شبیه به هم هستند.
کف الگو تغییرات قیمت بین کف‌ها کوچک است و اینطور به نظر میرسد که سه کف قیمتی تقریبا در یک قیمت یکسان قرار دارند.
حجم معمولا در اولین کف بالاتر از آخرین کف است. ۶۱ درصد مواقع روند رو به پایین داشته، اما ممکن است در زیر هر کف هم رشد کرده و یک سقف را شکل بدهد.
تایید الگو زمانی که قیمت بالاتر از بالاترین سقف بین کف‌ها بسته شود، الگو به عنوان کف سه‌گانه معتبر تایید میگردد.

 

نکات معاملاتی:

تاکتیک معاملاتی

توضیحات

 

قاعده هدف‌گذاری

 

خط روند (Trend line)

 

 

کف تخت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

قاعده هدف‌گذاری

 

ارتفاع را از بلندترین سقف (A) تا پایین‌ترین کف الگو (B) محاسبه، سپس آن را در درصد احتمال رسیدن به هدف قیمتی ضرب کرده و برای رسیدن به هدف C  نتیجه را به قیمت شکست اضافه نمایید.
الگوی W بزرگ به دنبال یک کف سه‌گانه با ضلع سمت چپ بلند باشید طوری که کاهش رخ داده طی روند نزولی منتهی به الگو شدید بوده و تثبیت قیمت (حرکت افقی قیمت) نیز در طی آن رخ نداده یا بسیار ناچیز باشد. انتظار می رود قیمت به نزدیکی نقطه شروع روند نزولی بازگردد.
تائید الگو منتظر تایید الگو باشید. با توجه به اینکه سه‌گانه‌ها نادر هستند، لذا قیمت سهم بدون تایید کف سه‌گانه، غالبا روند اصلی نزولی خود را ادامه خواهد داد.
سقف‌های الگو اگر صعود بین دو کف اول بیشتر از صعود بین کف دوم و سوم باشد، یک خط روند با شیب رو به پایین بکشید که سقف‌ها را به یکدیگر متصل کند و زمانی که قیمت از این خط روند عبور نمود، امکان خرید برای شما مهیا می‌باشد.
کف تخت اگر کف سه گانه در پی یک کف تخت و طولانی ظاهر گردد، انتظار افزایش زیادی را میتوان داشت. از مقیاس هفتگی برای پیدا کردن کف تخت استفاده نمایید- کف سه تایی مانند یک چاله در یک جاده به نظر میرسد. شکل سمت چپ یک مثال را نشان می‌دهد.
الگوی حرکت شمرده صعودی کف‌های سه‌گانه می‌توانند در نقش فاز اصلاحی از یک الگوی حرکت شمرده صعودی ظاهر گردند. حرکت شکست ممکن است کمتر از آنچه شما انتظار دارید باشد.
روندها  از آن دسته از کف‌های سه‌گانه که پس از یک روند صعودی انگیزشی پدیدار میشوند، اجتناب نمایید. عملکرد این الگوها پس از شکست ممکن است منجر به یک حرکت ناامیدکننده گردد.
روند نزولی منتهی به الگو کف‌های سه‌گانه که در پی روند نزولی کوتاه‌مدت تا میان‌مدت (۱ تا ۶ ماه) شکل میگیرند، بهترین عملکرد را پس از شکست خواهند داشت.
قله اگر کف سه‌گانه پس از یک قله (سقف) قیمتی پدیدار شود، افزایش پس از شکست ممکن است در آن سقف قیمتی متوقف گردد.
طاقچه چنانچه کف سوم الگو به صورت صاف ظاهر گردد، تمایل به ایفای نقش حمایتی خواهد داشت؛ لذا زمانی که قیمت بالای سقف این قسمت افقی بسته شد، میتوانید خرید خود را به انجام برسانید. به شکل مربوطه در سمت چپ مراجعه نمایید.
آخرین کف اگر آخرین کف الگو بالاتر از دومین کف آن باشد، انتظار عملکرد بهتری را میتوان داشت.
تروبک

(عقبگرد نزولی قیمت)

تروبک سبب تضعیف عملکرد پس از شکست الگو میگردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا