کف دوگانه (حوا و حوا)

Double Bottoms (Eve & Eve)

حوا اصطلاحی است که توضیح میدهد که کف الگو چگونه به نظر می‌رسد. در این نوع، کف گرد و پهن است. اگر کف حوا دارای کندل تیز باشد، تعداد آنها در مقایسه با کندلهای تیز در کف آدم، بیشتر و طول آنها کوتاهتر است. همچنین نسبت به کف آدم دارای نسبت پهنا به ارتفاع بزرگتری خواهد بود. هنگام تلاش برای تشخیص نوع کف میتوانید از خودتان بپرسید که آیا دو کف شکل رفته مشابه هستند یا خیر؟ در کف دوگانه حوا و حوا هردو باید مشابه (هر دو گرد و پهن) باشند.

کف دوگانه حوا و حوا همان چیزی است که اکثر چارتیست­‌ها آن را کف دوگانه کلاسیک می­نامند. این الگو دارای رتبه عملکردی فوق ­العاده‌­ای است.

 

نتایج مهم:

 

رتبه عملکرد کلی: ۵ از ۳۹ (شکست از بالا)
نرخ خروج سر­به­‌سر* پس از شکست رو به بالا: ۱۲ درصد
میانگین افزایش پس از شکست: ۵۰ درصد
نرخ وقوع تروبک **: ۶۵ درصد
احتمال رسیدن به هدف قیمتی پس از شکست از بالا: ۶۵ درصد

 

* سنجش تعداد الگوهایی که پس از شکسته شدن­شان، رشد حداقل ۵ درصدی قیمت رخ نداده است. در واقع الگوهایی هستند که هزینه معامله خود را پوشش نمی­دهند و میتوانید در بازارهای مختلف مقادیر متفاوتی را از جمله کارمزد معامله، مالیات متعلقه، هزینه خواب سرمایه و … را لحاظ نمایید.

** Throwback

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات شرح
روند قیمت منتهی به الگو روند قیمتی منتهی به الگو می‌­بایست نزولی باشد.
شکل الگو دو دره مجزا که شبیه به یکدیگر هستند. کف­‌های حوا پهن و گرد به نظر میرسند. کندلهای شکل­‌دهنده آنها بیشتر و کوتاه­تر هستند.
سقف الگو افزایش بین کف‌ها باید حداقل ۱۰٪ باشد، به شکل سمت راست مراجعه کنید.
قیمت در کف‌­ها تفاوت قیمت بین کف­‌ها کم و معمولا بین ۰ تا ۶ درصد بوده و این دو کف باید نزدیک به یک قیمت باشند.
فاصله دو کف کف‌های دوقلوی حوا و حوا چندین هفته با هم فاصله داشته که بیشترینشان در محدوده ۲ الی ۷ هفته قرار میگیرند.
تایید الگو کف دوگانه زمانی معتبر خواهد بود که قیمت در بالای بالا‌ترین سقف بین دو کف بسته شود.
حجم حجم معامله معمولاً در هنگام شکل­‌گیری اولین کف بیشترخواهد بود.

 

 

نکات معاملاتی:

تاکتیک معاملاتی

توضیحات

 

قاعده هدف‌­گذاری

 

 

 

 

 

 

 

دسته

 

 

 

 

 

 طاقچه

 

قاعده هدف­‌گذاری ارتفاع را از بلندترین سقف (A) تا پایین­‌ترین کف الگو (B) محاسبه و سپس آن را در درصد احتمال رسیدن هدف قیمتی ضرب نموده و نهایتا برای رسیدن به هدف (C) نتیجه را به قیمت شکست اضافه نمایید.
بازگشت قیمت قیمت باید دلیلی برای بازگشت داشته باشد. بنابراین اگر روند نزولی قیمت منتهی به الگو، کوچک باشد، انتظار میرود رشد قیمت پس از شکست الگو نیز کوچک باشد.
الگوی W بزرگ

(Big W)

به دنبال یک کف دوگانه باشید که افت قیمت در سمت چپ الگو بلند و نیز شدید بوده و در طول این افت، منطقه تثبیت (حرکت افقی قیمت) شکل نگرفته باشد. در برخورد با چنین مواردی انتظار میرود که قیمت به نزدیکی نقطه شروع روند نزولی خود بازگردد.
تایید الگو منتظر تأیید الگو (بسته شدن قیمت بالای سقف بین دو کف) بمانید. چنانچه صبر ننمایید، احتمال عدم تایید الگو و در نتیجه ادامه روند نزولی قیمت ۴۸ درصد خواهد بود.
دسته گاهی اوقات قیمت پس از تایید کف دوگانه، در یک محدوده بالا و پایین شده و  یک دسته را شکل میدهد. هنگامی که قیمت از این منطقه خارج می­گردد، اغلب با یک روند قوی افزایش خواهد یافت.
کف تخت اگر کف دوگانه پس از یک کف تخت طولانی ظاهر گردد، انتظار رشد زیادی را داشته باشید. از مقیاس هفتگی برای پیدا کردن کف تخت استفاده نمایید – در واقع در چنین مواقعی کف دوگانه مانند یک دست­‌انداز در یک جاده به نظر می­رسد.
روندها روند کاهشی کوتاه‌مدت قیمت که منجر به کف دوگانه شود، بهترین عملکرد پس از شکست را به همراه خواهد داشت.
سقف و کف سالانه کف­‌های دوگانه واقع در یک­‌سوم پایینی یا بالایی محدوده نوسان سالانه، بهترین عملکرد را دارند. از معامله کف­‌های دوگانه حوا و حوا که در محدوده میانی نوسان سالانه قرار داشته و شکسته شده‌­اند، بپرهیزید.
حجم در اغلب مواقع روند حجم در طول شکل­‌گیری الگو بصورت نزولی خواهد بود.
طاقچه (shelf) وقتی که یک طاقچه  در کف سمت راست شکل میگیرد (به شکل نگاه کنید)، نوسان­گیران میتوانند در این محدوده خرید کرده و چنانچه قیمت در نزدیکی تراز تایید الگو (سقف بین دو کف) از حرکت باز ماند، از معامله خارج شوند. این محدوده (طاقچه) تبدیل به یک محدوده حمایتی شده و میتوان با تکیه بر آن ریسک معاملات کف دوگانه را کاهش داد.
تروبک

(عقبگرد نزولی قیمت)

تروبک سبب تضعیف عملکرد پس از شکست الگو میگردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا