کف دوگانه (حوا و آدم)

Double Bottoms (Eve & Adam)

 

 

نتایج مهم:

 

رتبه عملکرد کلی: ۲۹ از ۳۹ (شکست از بالا)
نرخ خروج سر­به‌سر* پس از شکست رو به بالا: ۱۲ درصد
میانگین افزایش پس از شکست: ۴۲ درصد
نرخ وقوع تروبک **: ۶۷ درصد
احتمال رسیدن به هدف قیمتی پس از شکست از بالا: ۷۲ درصد

 

* سنجش تعداد الگوهایی که پس از شکسته شدن‌شان، رشد حداقل ۵ درصدی قیمت رخ نداده است. در واقع الگوهایی هستند که هزینه معامله خود را پوشش نمی‌دهند و میتوانید در بازارهای مختلف مقادیر متفاوتی از جمله کارمزد معامله، مالیات متعلقه، هزینه خواب سرمایه و … را لحاظ نمایید.

** Throwback

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات

شرح

روند قیمت منتهی به الگو روند قیمتی منتهی به الگو می‌بایست نزولی باشد.
شکل الگو دو کف مستقل که متفاوت به نظر میرسند. کف حوا اول ظاهر شده و پهن‌تر و گردتر به نظر میرسد. کف آدم بعد از حوا ظاهر شده و باریک وV  شکل است. گاهی کف حوا مانند کف آدم دارای کندلهای تیز است اما تعداد آنها بیشتر و ارتفاعشان کوتاه‌تر می‌باشد.
سقف الگو رشد قیمت بین کف‌ها می‌بایست در مقیاس روزانه حداقل ۱۰٪ باشد؛ اما خیلی سفت و سخت به این موضوع ننگرید.
قیمت کف‌های الگو تفاوت قیمت بین کف‌ها کم است، معمولا بین ۰ تا ۴ درصد و این دو کف باید نزدیک به یک قیمت باشند.
فاصله دو کف کف‌های دوقلوی حوا و آدم چندین هفته با هم فاصله داشته که بیشترینشان دارای فاصله زمانی ۲ الی ۷ هفته­ای می‌باشند (میانه این اعداد ۲۳ روز است).
تایید الگو کف دوگانه زمانی معتبر خواهد بود که قیمت در بالای بالا‌ترین سقف بین دو کف بسته شود.
حجم حجم معامله معمولاً در هنگام شکل‌گیری اولین کف بیشترخواهد بود.

 

 

نکات معاملاتی:

تاکتیک معاملاتی توضیحات

قاعده هدف‌گذاری

 

 

 

 

 

 

کف تخت

 

 

 

 

قاعده هدف‌گذاری ارتفاع الگو را از بلندترین سقف (A) تا پایین‌ترین کف آن (B) محاسبه، سپس آن را در درصد احتمال رسیدن به هدف قیمتی ضرب و نهایتا نتیجه را به نقطه شکست الگو اضافه نمایید.
بازگشت قیمت قیمت باید دلیلی برای بازگشت داشته باشد. بنابراین اگر روند نزولی قیمت منتهی به الگو، کوچک باشد، انتظار میرود رشد قیمت پس از شکست الگو نیز کوچک باشد.
الگوی W بزرگ

(Big W)

به دنبال یک کف دوگانه باشید که افت قیمت در سمت چپ الگو بلند و نیز شدید بوده و در طول این افت، منطقه تثبیت (حرکت افقی قیمت) شکل نگرفته باشد. در برخورد با چنین مواردی انتظار میرود که قیمت به نزدیکی نقطه شروع روند نزولی خود بازگردد.
تائید الگو منتظر تأیید  قیمت برای بسته شدن بالای سقف بین کف‌ها باشید ( نقطه A در شکل قانون اندازه‌گیری در سمت راست ) . اگر صبر نکنید، احتمال ۴۸ درصد وجود دارد که قیمت بدون تایید کف دوگانه به پایین‌تر ادامه خواهد یافت.
دسته گاهی اوقات قیمت پس از تایید کف دوگانه، در یک محدوده  بالا و پایین شده و  یک دسته را شکل میدهد. هنگامی که قیمت از این منطقه خارج می‌گردد، اغلب با یک روند قوی افزایش خواهد یافت.
کف تخت اگر کف دوگانه پس از یک کف تخت طولانی ظاهر گردد، انتظار رشد زیادی را داشته باشید. از مقیاس هفتگی برای پیدا کردن کف تخت استفاده نمایید – در واقع در چنین مواقعی کف دوگانه مانند یک دست‌انداز در یک جاده به نظر می‌رسد.
روندها یک روند کاهشی بلندمدت (بیش از ۶ ماه) که منجر به کف دوگانه شود، بهترین عملکرد را پس از شکست در بین انواع کف‌های دوگانه بهمراه دارد. البته مقدار متوسط سود آنها تنها یک درصد از الگوهای مشابهی که در پی روند کاهشی کوتاه‌مدت (۰ تا ۳ ماه) قرار میگیرند، بیشتر است.
یک‌سوم میانی سالانه کف‌های دوگانه حوا و آدم که در یک‌سوم میانی محدوده نوسان سالانه قرار دارند، بهترین عملکرد را خواهند داشت.
حجم روند نزولی حجم نشان‌دهنده عملکرد خوب پس از شکست است.
تروبک (عقبگرد نزولی قیمت) تروبک سبب تضعیف عملکرد پس از شکست الگو میگردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا