کف دوگانه (آدم و آدم)

Double Bottoms (Adam & Adam)

آدم اصطلاحی است که توضیح میدهد که قسمت پایینی الگو (کف) چگونه به نظر میرسد. یک کف باریک و نوک‌تیز، که میتواند یک کف یک‌روزه نیز باشد (منظور اینست که کف الگو در محدوده زمانی بسیار پایینی مثلا یک‌روزه با یک کندل‌تیز و بلند شکل بگیرد). کف حوا گردتر و پهن‌تر به نظر رسیده و اگر دارای کندل تیز باشد،  تعداد آنها بیشتر و ارتفاعشان کوتاهتر خواهند بود. اکثر اوقات تفاوت بین کف‌های آدم و حوا نسبت پهنا به ارتفاعشان می‌باشد. هنگام تلاش برای تشخیص نوع کف میتوانید از خودتان بپرسید که آیا دو کف شکل گرفته مشابه هستند یا خیر؟ در آدم و آدم هردو باید مشابه (هر دو باریک) باشند.

این الگوی نموداری زمانی درست خواهد بود که تایید شده باشد و تایید آن بدین شکل است که قیمت در بالای بالا‌ترین قله بین دو کف بسته شود. تنها در این صورت زمان خرید بوده و البته این موضوع سود معامله را تضمین نمی‌نماید. چنانچه پیش از تأیید الگو اقدام به خرید سهم مورد نظر نمایید، احتمال اینکه قیمت حرکت رو به پایین خود را ادامه دهد ۴۸٪ است. در واقع تا پیش از تایید الگو، این حرکات قیمت تنها حکم نوسانات عادی قیمت را داشته و نمیتوان آن را کف دوگانه تلقی کرد.

 

نتایج مهم:

 

رتبه عملکرد کلی: ۲۶ از ۳۹ (شکست از بالا)
نرخ خروج سر­به‌سر* پس از شکست رو به بالا: ۱۶ درصد
میانگین افزایش پس از شکست: ۳۹ درصد
نرخ وقوع تروبک **: ۶۷ درصد
احتمال رسیدن به هدف قیمتی پس از شکست از بالا: ۷۳ درصد

 

* سنجش تعداد الگوهایی که پس از شکسته شدن‌شان، رشد حداقل ۵ درصدی قیمت رخ نداده است. در واقع الگوهایی هستند که هزینه معامله خود را پوشش نمی‌دهند و میتوانید در بازارهای مختلف مقادیر متفاوتی از جمله کارمزد معامله، مالیات متعلقه، هزینه خواب سرمایه و … را لحاظ نمایید.

** Throwback

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات

شرح

روند قیمت منتهی به الگو روند قیمتی منتهی به الگو می‌بایست نزولی باشد.
شکل الگو دو کف مستقل که شبیه به یکدیگر و باریک بوده و گاهی تنها حاصل تک‌کندلی بلند می‌باشند.
سقف الگو رشد قیمت بین کف‌ها می‌بایست در مقیاس روزانه حداقل ۱۰٪ باشد؛ اما خیلی سفت و سخت به این موضوع ننکرید.
فاصله دو کف فاصله دو کف معمولا چند هفته است( میانه این تفاوت زمانی ۱۶ کندل می‌باشد)
تایید الگو کف دوگانه زمانی معتبر خواهد بود که قیمت در بالای بالا‌ترین سقف بین دو کف بسته شود.
حجم حجم معامله معمولاً در هنگام شکل‌گیری اولین کف بیشترخواهد بود.

 

نکات معاملاتی:

تاکتیک معاملاتی توضیحات

قاعده هدف‌گذاری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دسته

 

کف تخت

قاعده هدف‌گذاری ارتفاع الگو را از بلندترین سقف (A) تا پایین­ترین کف آن (B) محاسبه، سپس آن را در درصد احتمال رسیدن به هدف قیمتی ضرب و نهایتا نتیجه را به نقطه شکست الگو اضافه نمایید.
حد ضرر حد ضرر را اندکی پایین‌تر از پایین‌ترین کف الگو قرار دهید (نقطه B در شکل). مطمئن شوید که حد ضرر  بیش از حد پایین و خیلی دور از قیمت ورود نباشد. اگر چنین است، یا یک حد ضرر به روشی دیگر را انتخاب نموده (برای مثال حد ضرر نوسانی) یا بدنبال معامله دیگری با شرایط مطلوبتر بروید.
بازگشت قیمت قیمت باید دلیلی برای بازگشت داشته باشد. بنابراین اگر روند نزولی قیمت منتهی به الگو، کوچک باشد، انتظار میرود رشد قیمت پس از شکست الگو نیز کوچک باشد.
الگوی W بزرگ به دنبال یک کف دوگانه باشید که افت قیمت در سمت چپ الگو بلند و نیز شدید بوده و در طول این افت، منطقه تثبیت (حرکت افقی قیمت) شکل نگرفته باشد. در برخورد با چنین مواردی انتظار میرود که قیمت به نزدیکی نقطه شروع روند نزولی خود بازگردد.
تایید الگو منتظر تأیید الگو (بسته شدن قیمت بالای سقف بین دو کف) بمانید. چنانچه صبر ننمایید، احتمال عدم تایید الگو و در نتیجه ادامه روند نزولی قیمت ۴۸ درصد خواهد بود.
دسته گاهی اوقات قیمت پس از تایید کف دوگانه، در یک محدوده  بالا و پایین شده و  یک دسته را شکل میدهد. هنگامی که قیمت از این منطقه خارج می‌گردد، اغلب با یک روند قوی افزایش خواهد یافت.
کف تخت اگر کف دوگانه پس از یک کف تخت طولانی ظاهر گردد، انتظار رشد زیادی را داشته باشید. از مقیاس زمانی بزرگتر برای پیدا کردن کف تخت استفاده نمایید – در واقع در چنین مواقعی کف دوگانه مانند یک دست‌انداز در یک جاده به نظر می‌رسد.
روندها

هر روندی به جز کاهش کوتاه‌مدت قیمت که منجر به کف دوگانه شود، بهترین عملکرد پس از شکست را به همراه خواهد داشت.

کف سالانه کف‌های دوگانه واقع در یک‌سوم پایینی محدوده نوسان سالانه، بهترین عملکرد را دارند.
حجم در اغلب مواقع روند حجم در طول شکل‌گیری الگو بصورت نزولی خواهد بود.

تروبک

(عقبگرد نزولی قیمت)

تروبک سبب تضعیف عملکرد پس از شکست الگو میگردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا