کاهش ناقص قیمت

Partial Decline

کاهش‌های ناقص قیمت، الگوهایی هستند که در پایان الگوهای بازشونده و مستظیل‌ها ظاهر میگردند. وجود آنها بیانگر شکست الگو از بالا می‌باشد؛ اگرچه که همیشه این موضوع روی نخواهد داد.

خبر خوب در این رابطه اینست که زمانی که کاهش ناقص قیمت شکل میگیرد، عملکرد پساشکست الگو بهبود می‌یابد.

 

راهنمای شناسایی:

مشخصات

شرح

اعتبار الگوی مستطیل یا الگوی بازشونده مورد نظر می‌بایست معتبر باشد؛ بدین معنی که از تمامی قواعد شناسایی مندرج برای الگوی مربوطه پیروی نماید. لذا مادامی که الگوی معتبر و کاملی نیافتید، بدنبال بررسی موضوع کاهش ناقص قیمت نروید.
خط روند فوقانی قیمت می‌بایست خط روند فوقانی الگوی مزبور را لمس کرده و به سمت پایین بازگردد. اما نباید پیش از بازگشت مجدد به بالا، آنچنان به خط روند تحتانی نزدیک شود. پس از آن و زمانی که قیمت به خط روند فوقانی بازمیگردد، در اغلب موارد سریعا آن را شکسته و به بالا نفوذ خواهد نمود. در برخی موارد هم ابتدا کمی در طول خط روند فوقانی خزیده و سپس شکست الگو را رقم خواهد زد. حال چنانچه قیمت به سمت پایین نوسان نمود، اقدام به بستن پوزیشن خود نمایید.
شکست شکست الگو از بالا خواهد بود که این شکست بدلیل شکل‌گیری کاهش ناقص قیمت، سریعا پس از رسیدن قیمت به خط روند فوقانی اتفاق می‌افتد.
مکث در اغلب اوقات، قیمت سهم در مسیر حرکت خود بین خطوط روند، کمی توقف و استراحت می‌نماید که این امر ممکن است بسیار شبیه به کاهش ناقص قیمت باشد. لذا تا زمان بازگشت قیمت به مسیر صعودی اقدام به خرید ننمایید.

 

نکات معاملاتی:

تاکتیک معاملاتی

توضیحات

چرخش قیمت اگر قیمت به خط روند فوقانی رفته و مجددا بازگشته و پیش از نزدیک شدن به خط روند تحتانی بچرخد، احتمالا کاهش ناقص قیمت در حال رخ دادن می‌باشد. زمانی خرید نمایید که مشخص باشد که قیمت مجددا به سمت خط روند فوقانی تغییر مسیر داده است.
فیبوناچی اصلاح فیبوناچی ۵۰ یا ۶۲ درصدِ حرکت صعودی اخیر میتواند ترازهای مستعد چرخش قیمت و شکل‌گیری کاهش ناقص قیمت را مشخص نماید.
شکست در پی شگل‌گیری کاهش ناقص قیمت، انتظار شکست الگو را از بالا داشته باشد.
مکث گاهی مواقع ممکن است رشد قیمت پس ازرسیدن به خط روند فوقانی کمی توقف نموده و پیش از شکست الگو، در طول خط روند حرکت خزشی نماید.
خروج چنانچه قیمت پس از برخورد به خط روند فوقانی به سمت پایین چرخش نمود، اقدام به بستن پوزیشن خرید خود نمایید.

 

الگوها:

 

جدول زیر درصد دفعاتی را نشان میدهد که وقوع کاهش ناقص قیمت سبب پیش‌بینی صحیح جهت شکست الگو (شکست از بالا) گردیده است.

الگوی نموداری درصد
کف بازشونده ۸۰%
اشکال بازشونده صعودی ۸۱%
اشکال بازشونده نزولی ۶۳%
سقف بازشونده ۷۲%
کنج بازشونده- صعودی ۳۵%
کنج بازشونده- نزولی ۸۷%
کف مستطیلی ۸۰%
سقف مستطیلی ۹۱%

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا