کالسکه‌چی

Rickshaw Man

این الگو شبیه به الگوی موج بلند است و تفاوت آنها در بدنه دوجی می‌باشد. کندل دوجی کندلی است که قیمت باز و بسته شدن آن تفاوت ناچیزی با یکدیگر دارند. این الگو سایه‌های فوقانی و تحتانی عجیب و غریبی داشته و بدنه آن تقریبا در وسط آن می‌باشد.

تئوری این الگو عملکرد آن را نامعلوم دانسته و نتایج تست‌ها نیز این را تایید نموده است؛ چرا که در ۵۱ درصد مواقع نقش ادامه‌دهنده دارد یعنی رندوم. لذا واقعیت منطبق بر تئوری است.

 

نتایج مهم:

 

عملکرد تئوریک: نامعلوم
عملکرد واقعی: ادامه‌دهنده روند در ۵۱ درصد مواقع
رتبه فروانی وقوع: ۵۵
رتبه عملکرد کلی: ۳۵
بیشترین احتمال رسیدن به هدف قیمتی: ۷۱ درصد (شکست الگو از بالا در بازار صعودی)
بهترین میانگین حرکت طی ۱۰ روز: ۴.۲۲ درصد (شکست الگو از بالا در بازار نزولی)
بهترین رتبه در عملکرد ۱۰ روزه: ۴۳ (شکست الگو از بالا در بازار صعودی)

 

تمامی رتبه‌های اشاره شده بر اساس سنجش و رده‌بندی ۱۰۳ الگوی کندلی می‌باشد. منظور از «بهترین» یا «بیشترین» در عبارات فوق، بالاترین رتبه در بین ۴ حالت از ترکیبات بازارهای صعودی/ نزولی و شکست الگو از بالا/ پایین می‌باشد.

 

شرح الگو:

 

این الگو یک الگوی تک کندلی بلند با بدنه دوجی می‌باشد. تفاوت آن با الگوی دوجیِ پایه‌بلند اینست که بدنه این الگو تقریبا در وسط کندل قرار گرفته است. اما در دوجی پایه‌بلند، لزوما اینگونه نیست.

همانگونه که پیشتر اشاره شد، در ۵۱ درصد مواقع نقش ادامه‌دهنده روند را ایفا می‌نماید. بهترین میانگین حرکت ۱۰ روزه قیمت پس از شکست الگو، رشد ۴.۲۲ درصدی است که در بازار نزولی و شکست از بالا ثبت گردیده است. حرکات ۶ درصد و بیشتر حرکات مطلوب بحساب می‌آیند که این الگو فاصله نسبتا زیادی با آن دارد. با اینحال، این میزان رشد در بازار و شکست اشاره شده، رتبه ۴۳ را از آن الگو نموده است. اغلب الگوهای تک کندلی عملکرد ضعیفی دارند که این الگو هم مستثنا نبوده است.

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات

شرح

تعداد خطوط کندل یک کندل.
روند قیمتیِ منتهی به الگو نیاز نیست.
پیکربندی

به جستجوی کندلی با سایه‌های فوقانی و تحتانی بلند و بدنه دوجی بپردازید طوری که بدنه آن نزدیک به وسط کندل باشد. بدنه دوجی یعنی قیمت‌های باز و بسته شدن، اختلاف ناچیزی با یکدیگر داشته باشند.

 

سه نکته معاملاتی:

  • آن دسته از الگوها که حد فاصل یک‌سوم از کف سالانه قرار میگیرند، دارای بهترین عملکرد می‌باشند.
  • برای پیش‌بینی جهت شکست الگو، میتوانید از جهت روند منتهی به الگو استفاده نمایید.
  • حجم معاملات سرنخ خوبی از عملکرد الگو بدست خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا