چکش معکوس

Inverted Hammer

ممکن است تصور شود که این الگو معکوش شده همان الگوی چکش است؛ ولی اینگونه نیست. الگوی چکش یک الگوی تک کندلی در روند نزولی قیمت می‌باشد، اما این الگو یک الگوی دو کندلی بوده که در روند نزولی قیمت ظاهر میگردد. فرض بر اینست که رفتار این الگو برگشت‌دهنده روند از نزولی به صعودی باشد؛ اما در واقعیت و پس از بررسی صدها نمونه مشخص شده که در ۶۵ درصد مواقع، بصورت ادامه‌دهنده روند نزولی ایفای نقش می‌نماید. عملکرد کلی آن در جایگاه ۶ از ۱۰۳ الگوی کندلی قرار دارد و بیانگر اینست که پس از شکست الگو حرکت خوبی را از قیمت شاهد نخواهیم بود.

 

نتایج مهم:

 

عملکرد تئوریک: برگشت‌دهنده روند به صعودی
عملکرد واقعی: ادامه‌دهنده روند نزولی در ۶۵ درصد مواقع
رتبه فروانی وقوع: ۶۱
رتبه عملکرد کلی: ۶
بیشترین احتمال رسیدن به هدف قیمتی: ۶۸ درصد (شکست الگو از بالا در بازار صعودی)
بهترین میانگین حرکت طی ۱۰ روز: ۷.۷۴ درصد (شکست الگو از بالا در بازار نزولی)
بهترین رتبه در عملکرد ۱۰ روزه: ۹ (شکست الگو از بالا در بازار نزولی)

 

تمامی رتبه‌های اشاره شده بر اساس سنجش و رده‌بندی ۱۰۳ الگوی کندلی می‌باشد. منظور از «بهترین» یا «بیشترین» در عبارات فوق، بالاترین رتبه در بین ۴ حالت از ترکیبات بازارهای صعودی/ نزولی و شکست الگو از بالا/ پایین می‌باشد.

 

شرح الگو:

 

این الگو یک الگوی دو کندلی بوده که کندل اول یک کندل بلند و سیاه می‌باشد. کندل دوم کوتاه و به هر رنگی می‌تواند باشد. تئوری این الگو بیان می‌دارد که بصورت برگشت‌دهنده روند از نزولی به صعودی عمل می‌نماید. زیرا بنظر میرسد که مومنتوم در حال کاهش است. با اینحال برای رخداد یک شکست رو به بالا (که بیانگر برگشت روند می‌باشد)، قیمت می‌بایست بالای سقف الگو بسته شود و این حالت کمیاب‌تر از شکست از پایین الگو است. لذا این الگو بیشتر بصورت ادامه‌دهنده رونده نزولی ایفای نقش می‌نماید.

رتبه عملکرد کلی آن ۶ است. بهترین میانگین حرکت ۱۰ روزه آن پس از شکست، رشد ۷.۷۵ درصدی قیمت بوده که بالاتر از حد مطلوب ۶ درصد می‌باشد. بهترین عملکرد الگو در بازار نزولی و شکست از بالا می‌باشد که عملکردش در این حالت ۹ است.

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات

شرح

تعداد خطوط کندل دو کندل.
روند قیمتیِ منتهی به الگو نزولی.
پیکربندی

به جستجوی یک کندل سیاه بلند در روند نزولی قیمت بپردازید طوری که قیمت بسته شدن آن نزدیک به قیمت کف آن بوده و در پی آن یک کندل کوچک با سایه فوقانی بلند و بدون سایه تحتانی (یا خیلی کوچک) قرار داشته باشد. کندل دوم نمیتواند از نوع دوجی باشد (کندل دوجی کندلی است که قیمت‌‌های باز و بسته شدن آن اختلاف بسیار ناچیزی با یکدیگر داشته باشند). همچنین قیمت باز شدن کندل دوم می‌بایست زیر قیمت بسته شدن کندل اول قرار داشته باشد.

 

سه نکته معاملاتی:

  • الگوهای با سایه‌های بلند اغلب کارکرد خوبی دارند.
  • سعی نمایید آن دسته از الگوها را برگزینید که در جریان اصلاح نزولی از یک روند صعودی یک درجه بالاتر شکل گرفته‌اند.
  • الگوهایی که حد فاصل یک‌سوم کف سالانه قرار دارند، غالبا رفتار ادامه‌دهنده روند موجود از خود به نمایش می‌گذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا