روزنه صعود

Rising Window

این الگو زمانی شکل میگیرد که کف کندل دوم بالای سقف کندل اول بوده و یک فضای خالی را بر روی نمودار باقی بگذارد.

محل رویداد آن در روند صعودی قیمت بوده و بصورت ادامه‌دهنده روند صعودی رفتار می‌نماید. این الگو به کرات اتفاق افتاده لذا یافتن آن بر روی نمودار نمی‌بایست چندان مشکل باشد. هرچقدر مقیاس زمانی نمودار بزرگتر باشد، پیدا کردن این الگو نیز دشوارتر خواهد بود.

 

نتایج مهم:

 

عملکرد تئوریک: ادامه‌دهنده روند صعودی
عملکرد واقعی: ادامه‌دهنده روند صعودی در ۷۵ درصد مواقع
احتمال توقف در محدوده گپ: ۲۰ درصد
رتبه فروانی وقوع: ۲۰
رتبه عملکرد کلی: ۴۲
میانگین زمان بسته شدن گپ: ۷۹ روز
میانه زمان بسته شدن گپ: ۱۱ روز

تمامی رتبه‌های اشاره شده بر اساس سنجش و رده‌بندی ۱۰۳ الگوی کندلی می‌باشد.

 

شرح الگو:

 

همانطور که در بخش معرفی الگو ذکر گردید، این الگو در واقع فضایی است که در نمودار قیمت رها شده است. برای مثال در نمودارهای روزانه، تقسیم سود شرکت یا اعلام درآمد مثبت شرکت ممکن است منجر به شکل‌گیری این الگو گردد.

رفتار این الگو در ۷۵ درصد مواقع بصورت ادامه‌دهنده روند صعودی قیمت خواهد بود. رتبه عملکرد کلی آن ۴۲ می‌باشد؛ اما در تعیین آن، از روند پیرامون الگو استفاده شده است نه خود الگو.

یکی دیگر از نتایج جالب توجه این الگو، عدد “احتمال توقف در محدوده گپ” می‌باشد. این عدد در واقع درصد دفعاتی می‌باشد که یک کف موضعی قیمت در محدوده گپ واقع شده است، پیش از آنکه قیمت کل مسیر را پیموده و کل گپ را پر نماید. بعبارتی دیگر، گپ موجود در الگو در ۲۰ درصد مواقعی که قیمت تا به آنجا رشد نموده است، بصورت یک حمایت عمل می‌نماید.

میانگین زمانی که طول میکشد تا این گپ بسته شود، ۷۹ روز است اما میانه آن ۱۱ روز می‌باشد. بسته شدن گپ یعنی قیمت به اندازه کافی افت نموده و کل گپ را پوشش دهد. مثلا اگر قیمت از ۱۰۰۰ ریال تا ۱۵۰۰ ریال یک گپ را شکل دهد، می‌بایست مجددا تا ۱۰۰۰ ریال افت نماید تا گپ بسته شود. علت اختلاف زیاد ارقام ۱۱ و ۷۹ اینست که میانگین زمان پر شدن گپ زیاد است اما در بحث میانه، ما صرفا لیست را به دو قسمت تقسیم کرده و تعداد دفعاتی که بیشتر از x (روز) طول کشیده را برابر با تعداد دفعاتی میگیریم که کمتر از x (روز) زمان برده است و بدین ترتیب عدد مورد نظر را بدست می‌آوریم.

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات

شرح

تعداد خطوط کندل دو کندل.
روند قیمتیِ منتهی به الگو صعودی.
پیکربندی

به جستجوی دو کندل بپردازید طوری که کف کندل دوم بالای سقف کندل اول قرار داشته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا