ویتالیک بوترین: چالش اصلی سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز مسئله «جانشینی» است

ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم به تازگی در پستی در وبلاگ خود در رابطه با اینکه چرا سازمان های خودگردان غیرمتمرکز را نمی‌توان مشابه با شرکت‌ها دانست صحبت کرد.

به گزارش proinvestorz و به نقل از یوتودی، بوترین در این نوشته‌ها این عقیده که «تمرکززدایی در دنیای واقعی پاسخگو نیست» را رد می‌کند و معتقد است ساختار شرکت‌های سنتی می‌تواند با استفاده از مدل کارآمدتر شود.

بوترین معتقد است تصمیماتی که با خرد جمعی گرفته می‌شود، بهتر از تصمیمات یک شخص خاص هستند. همچنین وی خاطرنشان کرد سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز با ورودی‌های متنوع عملکرد بهتری خواهند داشت.

مشکلات اصلی سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز

البته دائوها مشکلات خاص خود را دارند. به عقیده بوترین، چالش اصلی سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز مسئله «جانشینی» است. چنین سازمان‌هایی باید از تداوم فعالیت‌های خود حتی در صورت کنار رفتن گروه پایه‌گذار، اطمینان حاصل کنند.

بنیانگذار اتریوم معتقد است دائوها باید با مشکل «عدم اطمینان پیش‌بینی‌نشده» مقابله نمایند. وی معتقد است رویکردهای الهام گرفته از شیوه حاکمیتی می‌تواند برای حل چنین مسائلی کارساز باشد.

بوترین در ادامه نوشته‌های خود تاکید داشت برخی دائوها باید شبیه به سازه‌های علوم سیاسی توسعه یابند.

آیا پیروی از مدل لینوکس اثربخش است؟

بیل گرلی (Bill Gurley)، سرمایه‌گذار مطرح معتقد است مدلی که ویتالیک بوترین به دنبال آن است، مشابه با بنیاد لینوکس است. با این حال، چنین مدلی حتی به بلاکچین یا توکن نیازی ندارد. با این حال، برخی معتقدند بنیاد لینوکس به دلیل اینکه مدیرعامل مشخصی دارد، به اندازه کافی غیرمتمرکز نیست.

بیل بارهایت (Bill Barhydt)، بنیانگذار آبرا گلوبال (Abra Global) معتقد است یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز در حالت ایده‌آل باید یک سوئیچ خاموش داشته باشد که فقط توسط نرم‌افزار کنترل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا