هَرَمی- نزولی

Bearish Harami

فرض بر اینست که این الگو بصورت برگشت‌دهنده روند از صعودی به نزولی عمل نماید؛ ولی نتایج تست‌ها نشان میدهد که در ۵۳ درصد مواقع رفتار آن بصورت ادامه‌دهنده روند صعودی خواهد بود؛ یعنی تقریبا رندوم. چنانچه این الگو در پی روند صعودی قیمت قرار گیرد، به شکست الگو از بالا کمک نموده و سبب میگردد که روند صعودی ادامه یابد. اما پس از شکست الگو، حرکت قیمت چندان طولانی و پرقدرت نیست. بررسی الگوها در شکست‌های رو به بالا و پایین و در بازارهای صعودی و نزولی نشان داده که میانگین حرکت ۱۰ روزه قیمت پس از شکست الگو، کمتر از نصف حد مطلوب ۶ درصدی می‌باشد. این بیانگر دلیل قرارگیری این الگو در جایگاه ۷۲ در بین ۱۰۳ الگوی کندلی از نظر عملکرد کلی است.

 

 

نتایج مهم:

 

عملکرد تئوریک: برگشت‌دهنده روند به نزولی
عملکرد واقعی: ادامه‌دهنده روند صعودی در ۵۳ درصد مواقع
رتبه فروانی وقوع: ۲۶
رتبه عملکرد کلی: ۷۲
بیشترین احتمال رسیدن به هدف قیمتی: ۶۴ درصد (شکست الگو از پایین در بازار نزولی)
بهترین میانگین حرکت طی ۱۰ روز: ۴.۰۱- درصد (شکست الگو از پایین در بازار نزولی)
بهترین رتبه در عملکرد ۱۰ روزه: ۵۰ (شکست الگو از پایین در بازار نزولی)

 

تمامی رتبه‌های اشاره شده بر اساس سنجش و رده‌بندی ۱۰۳ الگوی کندلی می‌باشد. منظور از «بهترین» یا «بیشترین» در عبارات فوق، بالاترین رتبه در بین ۴ حالت از ترکیبات بازارهای صعودی/ نزولی و شکست الگو از بالا/ پایین می‌باشد.

 

شرح الگو:

 

همانطور که در بخش معرفی الگو اشاره شد، این الگو بصورت رندوم رفتار می‌نماید، لذا نمیتوان برای پیش‌بینی جهت شکست چندان به آن اعتماد نمود. عملکرد آن در رتبه ۷۲ قرار دارد و گویای اینست که حرکت قیمت پس از شکست الگو ضعیف است. در واقع بهترین عملکرد ۱۰ روزه قیمت پس از شکست الگو در بازار نزولی و شکست رو پایین می‌باشد که میانگین افت ۴.۰۱ درصدی را رقم زده و جایگاه ۵۰ را در شرایط اشاره شده نصیب این الگو نموده است.

رتبه آن در فراوانی وقوع ۲۶ بوده و این بدین معناست که به کرات میتوان آن را در نمودار قیمت مشاهده نمود. حال اینکه این فراوانی اهمیت دارد یا خیر، بستگی به دیدگاه و نحوه معامله شما دارد.

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات شرح
تعداد خطوط کندل دو کندل.
روند قیمتیِ منتهی به الگو صعودی.
پیکربندی

به جستجوی این الگو در روند صعودی قیمت بپردازید. اولین کندل یک کندل بلند سفید بوده و در پی آن یک کندل کوچک سیاه قرار میگیرد. قیمت‌های باز و بسته شدن کندل دوم می‌بایست در محدوده بدنه کندل سفید قرار داشته باشد. سایه‌ها را نادیده بگیرید. سقف‌های بدنه‌های دو کندل و یا کف‌های بدنه‌هایشان می‌بایست دارای قیمت‌های متفاوتی باشند.

 

 سه نکته معاملاتی:

  • چنانچه این الگو در نزدیکی سقف الگوی کانال قرار گیرد، آنگاه شکست آن از پایین محتمل‌تر است.
  • برای حصول بهترین عملکرد، الگوهای بلند را برگزینید.
  • حجم معاملات سرنخ خوبی از عملکرد الگو بدست خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا