هشدار نهاد نظارتی بریتانیا: صرافی FTX برای فعالیت در این کشور مجوز ندارد

FCA که قانون‌گذار اصلی امور مالی در بریتانیا است، هشدار داد که صرافی FTX خدمات یا محصولات مالی را بدون مجوز FCA در بریتانیا ارائه می‌کند.

به گزارش proinvestorz و به نقل از کوین تلگراف، مرجع راهبرد امور مالی انگلستان یا FCA که قانون‌گذار اصلی امور مالی بریتانیا است طی هشداری به صرافی FTX اعلام کرد که بدون مجوز فعالیت می‌کند و این صرافی را به لیست سیاه خود اضافه کرد. در این هشدار که در ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور) منتشر شد، آمده است:

این صرافی ارز دیجیتال ممکن است در بریتانیا خدمات یا محصولات مالی را بدون اجازه ما ارائه داده باشد.

این نهاد خطاب به سرمایه‌گذاران نیز گفت:

شما با فعالیت در این صرافی توسط طرح جبران خدمات مالی (FSCS) محافظت نمی‌‌شوید؛ بنابراین بعید است که در صورت بروز مشکل، بتوانید پول خود را پس بگیرید.

نقد و بررسی صرافی اف تی اکس (FTX) برای کاربران ایرانی

چه تعداد شرکت در FCA ثبت‌نام کرده‌اند؟

تا پایان ماه اگوست (شهریور)، تعداد شرکت‌های ارز دیجیتال که در FCA ثبت نام کرده‌اند، ۳۷ شرکت است که Crypto.com آخرین آن‌هاست. مقررات جدید متمرکز بر ارزهای دیجیتال در ژانویه ۲۰۲۰ (دی ۱۳۹۸) وضع شد تا به FCA اجازه دهد بر مشاغل فعال در این فضا نظارت کند و قوانین ضد پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم را اجرا کند. سخنگوی FCA در ماه آگوست (مرداد) اعلام کرد:

ثبت‌نام موفقیت‌آمیز به این بستگی دارد که شرکت موردنظر حداقل استانداردهای مورد انتظار ما را برای جلوگیری از پولشویی و تامین مالی تروریسم رعایت کند. همچنین، شاهد بودیم از سوی شرکت‌های رمزارزی که درخواست مجوز داشتند، به بسیاری از نشانه‌‌های جرایم مالی بی‌توجهی شده است.

اگرچه هیچ درک روشنی از پیامدهای فوری برای نهادهای ثبت نشده وجود ندارد، اما FCA نشان داده است که هنگام اجرای قوانین سخت‌گیر است. در ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور)، شرکت ePayments که یکی از بزرگ‌ترین ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت الکترونیکی در بریتانیا است، سه سال پس از دریافت هشدار از FCA به دلیل ضعف در کنترل جرایم مالی، ناچار به تعطیلی عملیات خود شد.

این اولین بار نیست که صرافی FTX توجه قانون‌گذاران را به خود جلب می‌کند. شرکت فدرال بیمه سپرده‌ها در آمریکا (FDIC) در تاریخ ۱۹ آگوست (۲۸ مرداد) در نامه‌ای به صرافی FTX مدعی شد که این صرافی کاربران خود را در مورد بیمه بودن دارایی آن‌ها در این صرافی گمراه کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا