صلیب هَرَمی- نزولی

Bearish Harami Cross

این الگو نوعی از الگوی هَرَمی- نزولی است. تنها تفاوت کمی در رفتار دو الگو وجود دارد. در این الگو کندل دوم یک کندل دوجی است که در محدوده کندل قبل قرار میگیرد، درحالیکه در الگوی هَرَمی- نزولی کندل روز دوم یک کندل سیاه است که حتی ممکن است سایه‌های آن از محدوده کندل اول بالاتر یا پایین‌تر برود.کندل دوجی یک کندل خنثی و کندل سیاه یک کندل نزولی می‌باشد. تئوری الگو رفتار آن را برگشت‌دهنده روند از صعودی به نزولی دانسته ولی در واقعیت و در ۵۷ درصد مواقع نقش ادامه‌دهنده روند صعودی را ایفا مینماید. این درصد بالاتر از ۵۳ درصد مربوط به الگوی هَرَمی- نزولی است. بعبارتی دیگر این الگو بهتر جهت روند را پیش‌بینی میکند اما نه در جهت مورد انتظار معامله‌گران بلکه در جهت ادامه‌دهنده روند صعودی.

 

 

نتایج مهم:

 

عملکرد تئوریک: برگشت‌دهنده روند به نزولی
عملکرد واقعی: ادامه‌دهنده روند صعودی در ۵۷ درصد مواقع
رتبه فروانی وقوع: ۴۵
رتبه عملکرد کلی: ۸۰
بیشترین احتمال رسیدن به هدف قیمتی: ۶۹ درصد (شکست الگو از بالا در بازار صعودی)
بهترین میانگین حرکت طی ۱۰ روز: ۳.۱۳- درصد (شکست الگو از پایین در بازار نزولی)
بهترین رتبه در عملکرد ۱۰ روزه: ۴۱ (شکست الگو از پایین در بازار صعودی)

 

تمامی رتبه‌های اشاره شده بر اساس سنجش و رده‌بندی ۱۰۳ الگوی کندلی می‌باشد. منظور از «بهترین» یا «بیشترین» در عبارات فوق، بالاترین رتبه در بین ۴ حالت از ترکیبات بازارهای صعودی/ نزولی و شکست الگو از بالا/ پایین می‌باشد.

 

شرح الگو:

 

این الگو در تئوری نقش برگشت‌دهنده روند از صعودی به نزولی را دارد اما در واقعیت و در ۵۷ درصد مواقع بصورت ادامه‌دهنده روند صعودی ظاهر گشته است؛ رفتاری نزدیک به حالت رندوم. بنابراین چندان هیجان‌زده نشوید. چیزی که بدتر است، رتبه عملکرد کلی آن می‌باشد: رتبه ۸۰. این رتبه نشان می‌دهد که روند پساشکست قیمت چندان طولانی و بادوام نمی‌باشد.

بهترین میانگین حرکت ۱۰ روزه قیمت پس از شکست الگو نیز نمایش ضعیفی داشته و افت ۳.۱۳ درصدی را در بازار نزولی و شکست از پایین ثبت نموده است. اما بهترین رتبه عملکردی آن در بازار صعودی و پس از شکست از پایین رقم خورده است: رتبه ۴۱. بنابراین میتوان گفت بهترین رتبه‌ها زمانی خواهد بود که شکست خلاف جهت بازار اصلی رخ دهد: شکست از بالا در بازار نزولی یا شکست از پایین در بازار صعودی.

 

راهنمای تشخیص الگو:

مشخصات

شرح

تعداد خطوط کندل دو کندل.
روند قیمتیِ منتهی به الگو صعودی.
پیکربندی

به جستجوی یک کندل بلند سفید در روند صعودی قیمت بپردازید، طوری که در پی آن یک کندل دوجی قرار داشته که تماما (با احتساب سایه‌ها) در محدوده کندل اول قرار داشته باشد.

 

 سه نکته معاملاتی:

  • الگوهایی که حد فاصل یک‌سوم کف سالانه قرار دارند، بهترین عملکرد را نشان می‌دهند.
  • برای حصول بهترین عملکرد، الگوهای بلند را برگزینید.
  • سعی نمایید برای حصول بهترین عملکرد، الگوهایی را برگزینید که در جریان اصلاح صعودی از یک روند نزولی یک درجه بالاتر شکل گرفته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا