سکوی پرش

Diving Board

این الگو در نوامبر سال ۲۰۱۰ توسط توماس بولکوفسکی کشف گردید. در این الگو ابتدا قیمت یک سطح صاف را شکل داده، سپس به سمت پایین ریزش کرده که در پی آن یک صعود مستقیم شکل میگیرد. قسمت صاف و سپس حرکت نزولی قیمت تصویری از شیرجه زدن از روی سکوی پرش را تداعی مینماید. در مقیاس‌های مختلف زمانی میتوان آن را پیدا نموده و به کار گرفت. ولی ترجیح بر استفاده از آن در مقیاس هفتگی می‌باشد. بهمین علت نتایج مقیاس هفتگی در زیر ارائه شده است.

 

نتایج مهم:

 

رتبه عملکرد کلی: ۱ از ۳
نرخ خروج سر­به‌سر**: ۴ درصد
میانگین افزایش پس از شکست: ۷۳ درصد

 

** سنجش تعداد الگوهایی که پس از شکسته شدن‌شان، رشد حداقل ۵ درصدی قیمت رخ نداده است. در واقع الگوهایی هستند که هزینه معامله خود را پوشش نمی‌دهند و میتوانید در بازارهای مختلف مقادیر متفاوتی از جمله کارمزد معامله، مالیات متعلقه، هزینه خواب سرمایه و … را لحاظ نمایید.

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات شرح
روند منتهی به الگو ترجیح بر استفاده از الگوهاییست که پس از روند صعودی قیمت یا در شرایط خنثی در بازار شکل میگیرند.
نمودار هفتگی برای تعیین این الگو ترجیحا از نمودار هفتگی استفاده نمایید.
سکوی پرش به جستجوی کف تخت بپردازید نه سقف تخت (سقف سکو میتواند به هر شکلی بوده، اما کف سکو الزاما باید تخت باشد).
پرش قیمت در بخش پرش، یک افت مستقیم را شکل میدهد.
پرش ثانوی از معامله الگوهایی که پرش ثانوی را به سمت نقاط پایین‌تر شکل میدهند، بپرهیزید.
بازیابی پس از افت شدید، قیمت خود را بازیابی مینماید که گاهی بصورت رشد مستقیم شکل میگیرد.

 

پس از بازگشت قیمت، غالبا (نه همیشه) رشد آن بصورت مستقیم و بدون توقف خواهد بود. ۸۸ درصد از آنها پیش از هرگونه تغییر روند، حداقل تا کف سکو بالا می‌آیند (۲۵ درصد حد فاصل کف و سقف سکو متوقف شده و ۶۳ درصد به رشد خود به نقاط بالاتر از سقف سکو ادامه میدهند).

 

نکات معاملاتی:

 

مقدار میانه طول این الگو ۲۰۴ روز (از نقطه شروع سکو تا کف پرش در مقیاس روزانه) است. الگوهای دارای طول کوتاهتر از این مقدار، بطور میانگین ۶۷ درصد سود حاصل نموده درحالیکه این عدد برای الگوهای با طول بیشتر، ۸۰ درصد می‌باشد (اعداد در مقیاس هفتگی می‌باشند).

تاکتیک معاملاتی توضیحات
طول و ارتفاع الگو هرچقدر الگو پهن‌تر و بلندتر باشد، بهتر است. بلندی الگو بر اساس تقسیم ارتفاع آن بر قیمت شکست بدست می‌آید که اگر در مقیاس هفتگی بزرگتر از ۲۷ درصد باشد، الگو بلند محسوب میشود.
سوار شوید قیمت در ۸۸ درصد مواقع پیش از تغییر روند، تا بخش سکو بالا خواهد آمد. زمانی که قیمت در بالای سقف الگو بسته شد، خرید نمایید. سود حاصله از آنجا تا سقف نهایی بطور میانگین ۷۳ درصد می‌باشد.

روش مورد نظر برای معامله بر اساس این الگو همین روش است.

 

چنانچه با هر روشی قادر به تشخیص پایان فاز پرش این الگو هستید، قاعدتا قادر به ورود بسیار زودهنگام به معامله بوده و میتوانید تا زمان برقراری روند صعودی قیمت، پوزیشن خود را حفظ نمایید.

بعنوان مبنا، روش رسم خط روند نزولی، بهترین روش برای جستجوی پایان فاز پرش الگو می‌باشد.

همانطور که پیش‌تر گفته شد، روش دومِ استفاده از این الگو، خرید سهم پس از بسته شدن قیمت در بالای سقف الگو و نگهداری آن برای یک یا شاید دو سال می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا