سه کلاغ مشابه

Identical Three Crows

این الگو از جمله الگوهای دارای عملکرد خوب است اما عملکرد خوبش بعلت ارتفاع آن می‌باشد. زمانی که این الگو تشکیل شده و سه کندل سیاه بلند بصورت پی‌در‌پی قرار میگیرند، در همین زمان میتوان گفت که قیمت چرخش خود را انجام داده است. فرض بر اینست که رفتار این الگو بصورت برگشت‌دهنده روند از صعودی به نزولیست. در واقعیت نیز چنین است و از این نظرا(برگشت‌دهی روند) رتبه ۴ را بین ۱۰۳ الگوی کندلی بدست آورده است. اما الگو بقدری کمیاب است که رتبه‌اش از این حیث ۸۳ بوده و تنها ۹۲۱ نمونه از آن از بین ۴.۷ میلیون کندل شناسایی شده است. لذا نتایج و اعداد و ارقام کمی جای شک داشته و ممکن است با افزایش تعداد نمونه‌ها اندکی دستخوش تغییر گردند.

 

نتایج مهم:

 

عملکرد تئوریک: برگشت‌دهنده روند به نزولی
عملکرد واقعی: برگشت‌دهنده روند به نزولی در ۷۹ درصد مواقع
رتبه فروانی وقوع: ۸۳
رتبه عملکرد کلی: ۲۴
بیشترین احتمال رسیدن به هدف قیمتی: ۶۳ درصد (شکست الگو از بالا در بازار نزولی)
بهترین میانگین حرکت طی ۱۰ روز: ۱۰.۰۳ درصد (شکست الگو از بالا در بازار نزولی)
بهترین رتبه در عملکرد ۱۰ روزه: ۳ (شکست الگو از بالا در بازار نزولی)

 

تمامی رتبه‌های اشاره شده بر اساس سنجش و رده‌بندی ۱۰۳ الگوی کندلی می‌باشد. منظور از «بهترین» یا «بیشترین» در عبارات فوق، بالاترین رتبه در بین ۴ حالت از ترکیبات بازارهای صعودی/ نزولی و شکست الگو از بالا/ پایین می‌باشد.

 

شرح الگو:

همانور که در بخش معرفی الگو ذکر شد، این الگو در ۷۹ درصد مواقع بصورت برگشت‌دهنده روند از صعودی به نزولی عمل ‌می‌نماید که این امر به احتمال زیاد بدلیل سختی بسته شدن قیمت در بالای کندل اول و شکست الگو از بالا می‌باشد. زمانی که در یک بازار نزولی شکست الگو از بالا رخ میدهد، یکی از بهترین فرصت‌ها شکل گرفته و قیمت تا میانگین ۱۰.۰۳ درصد رشد می‌نماید. این عملکرد جایگاه ۳ را در شرایط اشاره شده نصیب این الگو نموده است.

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات

شرح

تعداد خطوط کندل سه کندل.
روند قیمتیِ منتهی به الگو صعودی.
پیکربندی

به جستجوی سه کندل بلند سیاه در روند صعودی قیمت بپردازید طوری که دو کندل دوم و سوم در قیمتی نزدیک به قیمت بسته شدن کندل قبل از خود باز شوند. برخی منابع ذکر میکنند که کندل‌ها می‌بایست از نظر اندازه نیز شبیه به یکدیگر باشند. اما این معیار خیلی مهم نبوده و حتی با نادیده گرفتن آن هم یافتن این الگو دشوار است.

 

 سه نکته معاملاتی:

  • در روندهای صعودی که منتهی به شکل‌گیری این الگو میشوند، انتظار شکست رو به پایین الگو را داشته اما منتظر یک ریکاوری سریع نیز باشید.
  • حجم معاملات سرنخ خوبی از عملکرد الگو بدست خواهد داد.
  • شکست الگو زیر میانگین متحرک ۵۰ روزه قیمت، در اغلبِ (نه همه) شرایط و اغلب شکست‌ها (از بالا یا پایین) منجر بروز بهترین عملکرد می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا