سه کف صعودی

Three Rising Valleys

این الگو به کرات در بازار سهام و یا سایر بازارها مشاهده میشود. دلیل این امر هم منطق شناسایی آن میباشد، جایی که تقریبا همه الگوها به عنوان الگوی معتبر و واجد شرایط تایید میگردند. البته این موضوع کمی پیچیده‌تر از آن است که صرفا هر کف بالاتر از کف قبلی قرار گرفته و هر سه مشابه هم به باشند(یعنی تنها شرایط ساده ذکر شده در بالا حاکم نبوده و پارامترهای دیگری هم در شناسایی الگو به عنوان یک الگوی معتبر موثر خواهند بود).

این الگو در بازار صعودی عملکرد بسیار خوبی دارد. هنگامی که قیمت بالاتر از بالاترین سقف الگو بسته شود این الگو به عنوان یک الگوی معتبر تایید خواهد شد.

از آنجایی که برای هر تغییر روندی از نزولی به صعودی می‌بایست یک کف بالاتر نسبت به کف قبلی ثبت گردد، لذا زمانی که این الگو پدیدار میشود میتواند به عنوان نشانه‌ای از تغییر روند باشد. این نوع از اطلاعات مربوط به پس‌زمینه الگوها میتواند برای معامله‌گران ارزشمند باشد، اما به خاطر داشته باشید که این چرخش رو به بالا ممکن است طولانی نباشد. در بازار نزولی، رشد قیمت تنها کمی بیشتر از نصف آن مقداری است که در بازار صعودی رخ میدهد. زمانی که سومین کف ظاهر شده و الگو تایید شود، ممکن است قیمت به فاصله زیادی از کف رسیده باشد.

 

نتایج مهم:

 

رتبه عملکرد کلی: ۶ از ۳۹
نرخ خروج سر­به‌سر*: ۱۰ درصد
میانگین افزایش پس از شکست: ۴۸ درصد
نرخ وقوع تروبک **: ۶۶ درصد
احتمال رسیدن به هدف قیمتی: ۵۷ درصد

 

* سنجش تعداد الگوهایی که پس از شکسته شدن‌شان، رشد حداقل ۵ درصدی قیمت رخ نداده است. در واقع الگوهایی هستند که هزینه معامله خود را پوشش نمی‌دهند و میتوانید در بازارهای مختلف مقادیر متفاوتی از جمله کارمزد معامله، مالیات متعلقه، هزینه خواب سرمایه و … را لحاظ نمایید.

** Throwback

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات

شرح

هفتگی یا روزانه این الگو را ترجیحا در نمودارهای روزانه یا هفتگی دنبال نمایید.
روند قیمت منتهی به الگو معمولا به صورت صعودی به الگو منتهی میشوند.
شکل الگو به دنبال سه کف باشید. هر کف باید بالاتر از کف قبلی باشد.
تناسب همه کف‌ها باید شبیه به یکدیگر باشند. اینطور انتخاب کنید که همه باریک یا همه پهن، همه کوتاه یا همه بلند باشند. کف‌های با اشکال متفاوت را با هم قاطی نکنید.
حجم در ۶۴ درصد مواقع روند نزولی دارد.
تایید الگو الگو زمانی به عنوان الگوی معتبر تایید میشود که قیمت بالاتر از بالاترین سقف الگو بسته شود.

 

نکات معاملاتی:

تاکتیک معاملاتی

توضیحات

قاعده هدف‌گذاری

 

ورود زود‌هنگام

قاعده هدف‌گذاری شکل سمت چپ (قاعده هدف‌گذاری) را مشاهده نمایید. ارتفاع را از بالاترین سقف (۲) تا پایین‌ترین کف الگو(۱) محاسبه، سپس آن را در درصد احتمال رسیدن به هدف قیمتی ضرب کرده و نتیجه را به بالاترین سقف الگو (۲) بیافزایید تا به هدف (۳) دست یابید. قانون
ورود زود‌هنگام به شکل سمت چپ (ورود زود‌هنگام) رجوع نمایید. اگر بالاترین سقف الگو (A) بین دو کف اول (۱و۲) است، آنگاه یک خط روند با شیب رو به پایین را  طوری ترسیم کنید که دو سقف الگو را به هم متصل نماید. بسته شدن قیمت بالای خط روند ترسیم شده سیگنال خرید می‌باشد.
حد ضرر به شکل سمت چپ (ورود زود‌هنگام)رجوع کنید. حد ضرر را کمی پایین‌تر از آخرین کف مینور (۳) قرار دهید.
سقف سالانه الگوهایی که در محدوده یک‌سوم بالایی محدوده نوسان سالانه ظاهر میشوند، عملکرد بهتری خواهند داشت.
ادامه‌دهنده الگوهایی که به عنوان ادامه‌دهنده عمل مینما‌یند، عملکرد بهتری نسبت به بازگشتی‌ها دارند.
حجم شکست حجم پایین‌تر از میانگین حاکی از عملکرد بهتر در این الگو می‌باشد.
سود هرچقدر الگو فاصله بیشتری از نقطه شروع روند صعودی منتهی به آن داشته باشد، سود بالقوه کمتر خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا