سه‌گانه صعودی

Rising Three Methods

این الگو یادآور الگوی نموداری حرکت شمرده- صعودی و در واقع مینیاتوری از آن می‌باشد. با یک کندل بلند سفید در یک روند صعودی آغاز گشته، سپس سه کندل بعدی بر خلاف روند حرکت نموده و نهایتا مجددا روند به حالت صعودی بازمیگردد. ثبت عدد ۷۴ درصد ادامه‌دهی روند صعودی، چیز عجیبی در رابطه با این الگو نیست. همچنین کمیابی آن نیز چندان عجیب نمی‌باشد. تنها چیز ناامید کننده عملکرد ضعیف آن در دوره پساشکست بوده که رتبه ۴۹ را از این حیث بدست آورده است.

 

نتایج مهم:

 

عملکرد تئوریک: ادامه‌دهنده روند صعودی
عملکرد واقعی: ادامه‌دهنده روند صعودی در ۷۴ درصد مواقع
رتبه فروانی وقوع: ۸۸
رتبه عملکرد کلی: ۹۴
بیشترین احتمال رسیدن به هدف قیمتی: ۶۰ درصد (شکست الگو از بالا در بازار صعودی)
بهترین میانگین حرکت طی ۱۰ روز: ۵.۱۰- درصد (شکست الگو از پایین در بازار صعودی)
بهترین رتبه در عملکرد ۱۰ روزه: ۷ (شکست الگو از پایین در بازار صعودی)

 

تمامی رتبه‌های اشاره شده بر اساس سنجش و رده‌بندی ۱۰۳ الگوی کندلی می‌باشد. منظور از «بهترین» یا «بیشترین» در عبارات فوق، بالاترین رتبه در بین ۴ حالت از ترکیبات بازارهای صعودی/ نزولی و شکست الگو از بالا/ پایین می‌باشد.

 

شرح الگو:

 

همانطور که از شکل الگو پیداست، پیچیدگی الگو سبب کمیابی آن می‌باشد؛ طوری که تنها ۱۰۲ نمونه از آن از بین ۴.۷ میلیون کندل یافت شده و این بدین معنی است که احتمال تغییر در نتایج وجود داشته و شاید هم این تغییرات زیاد باشد.

عملکرد تئوریک و واقعی این الگو همانند هم بوده و در ۷۴ درصد مواقع نقش ادامه‌دهنده روند صعودی را ایفا می‌نماید. بهترین میانگین حرکت ۱۰ روزه قیمت پس از شکست الگو، افت ۵.۱ درصدی آن در بازار صعودی و شکست رو به پایین بوده که بهترین رتبه عملکردی ۷ را نیز در شرایط اشاره شده نصیب این الگو نموده است.

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات

شرح

تعداد خطوط کندل پنج کندل.
روند قیمتیِ منتهی به الگو صعودی.
پیکربندی

در یک روند صعودی، به جستجوی پنج کندل بپردازید طوری که اولی یک کندل سفید بلند و سه کندل بعدی دارای بدنه‌های سیاه(بجز کندل وسطی که میتواند به هر رنگی باشد) کوچک و شکل دهنده یک روند نزولی کوچک باشند. کندل پنجم هم یک کندل سفید بلند است که قیمت بسته شدن آن بیشتر از قیمت بسته شدن کندل اول می‌باشد. بدنه‌های سه کندل میانی الگو می‌بایست در محدوده سقف و کف کندل اول قرار داشته باشند.

 

سه نکته معاملاتی:

  • تنها زمانی از این الگو استفاده نمایید که روند اصلی صعودی باشد.
  • الگوهایی که سایه کندل آخر آنها بلند است، تمایل به بروز عملکرد بهتری دارند.
  • حجم معاملات سرنخ خوبی از عملکرد الگو بدست خواهد داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا