ستاره عصرگاهی

Evening Star

این الگو بسیار شبیه به الگوی ستاره دوجیِ عصرگاهی است. تنها تفاوتشان در کندل ستاره‌شان می‌باشد. این الگو بصورت برگشت‌دهنده روند از صعودی به نزولی عمل می‌نماید و جایگاه عملکرد کلی آن بسیار خوب است. اما این عملکرد خوب بیشتر بخاطر الگوهای با شکست رو به بالاست و الگوهای با شکست رو به پایین عملکرد ضعیفتری دارند. در واقع از معامله این الگو در بازار صعودی و پس از شکست رو به پایین خودداری نمایید.

 

نتایج مهم:

 

عملکرد تئوریک: برگشت‌دهنده روند به نزولی
عملکرد واقعی: برگشت‌دهنده روند نزولی در ۷۲ درصد مواقع
رتبه فروانی وقوع: ۷۱
رتبه عملکرد کلی: ۴
بیشترین احتمال رسیدن به هدف قیمتی: ۵۰ درصد (شکست الگو از بالا در بازار صعودی)
بهترین میانگین حرکت طی ۱۰ روز: ۸.۷۷ درصد (شکست الگو از بالا در بازار نزولی)
بهترین رتبه در عملکرد ۱۰ روزه: ۴ (شکست الگو از بالا در بازار نزولی)

 

تمامی رتبه‌های اشاره شده بر اساس سنجش و رده‌بندی ۱۰۳ الگوی کندلی می‌باشد. منظور از «بهترین» یا «بیشترین» در عبارات فوق، بالاترین رتبه در بین ۴ حالت از ترکیبات بازارهای صعودی/ نزولی و شکست الگو از بالا/ پایین می‌باشد.

 

شرح الگو:

 

این الگو در واقعیت همچون تئوری عمل نموده و در ۷۲ درصد مواقع بصورت برگشت‌دهنده روند از صعودی به نزولی عمل می‌نماید و از این حیث رتبه ۱۰ را کسب نموده است. البته با توجه به رتبه فراوانی وقوع آن (۷۱)، ممکن است به آسانی قادر به یافتن آن نباشید.

رتبه عملکرد کلی آن ۴ است. حدس بر اینست که به دلیل تعداد کم نمونه‌ها (۶۳ نمونه)، ضعف‌های الگو به خوبی بروز پیدا نکرده‌اند و این سبب ترفیع آمار این الگو شده است. بهمین دلیل ممکن است با افزایش تعداد نمونه‌ها نتایج اندکی تغییر یابد.

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات شرح
تعداد خطوط کندل سه کندل.
روند قیمتیِ منتهی به الگو صعودی.
پیکربندی

به جستجوی یک کندل سفید بلند در یک روند صعودی قیمت بپردازید. پس از آن یک کندل کوچک به هر رنگی قرار میگیرد طوری که بدنه آن با دو کندل پیرامون خود از زیر دارای گپ باشد. سایه‌ها را نادیده بگیرید. آخرین کندل یک کندل سیاه است که قیمت باز شدن آن زیر بدنه کندل دوم و قیمت بسته شدن آن کوچکتر یا مساوی حد وسط بدنه کندل اول می‌باشد.

 

سه نکته معاملاتی:

  • آن دسته از الگوها که حد فاصل یک‌سوم کف سالانه و در بازار صعودی ظاهر میگردند، عملکرد بهتری را از خود به نمایش می‌گذارند.
  • برای حصول عملکرد بهتر، آن دسته از الگوها را انتخاب نمایید که در جریان اصلاح صعودی از یک روند نزولی یک درجه بالاتر شکل گرفته‌اند.
  • این الگو غالبا از پایین شکسته میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا