ستاره صبحگاهی

Morning Star

این الگو طوری بصورت برگشت‌دهنده روند از نزولی به صعودی رفتار می‌نماید که میتوان برای پیش‌بینی جهت شکست بدان اعتماد نمود. رتبه فراوانی وقوع آن ۶۶ بوده و با صرف کمی وقت میتوان آن را در نمودار قیمت یافت. رتبه عملکرد کلی آن نزدیک به بالای جدول رده‌بندی است؛ بدین معنی که میتوانید پس از شکست الگو، معامله سوددهی را انجام دهید.

چنانچه فروش سهم‌های مورد نظرتان را ۱۰ روز پس از شکست انجام دهید، متوجه خواهید شد که الگوهایی که از بالا شکسته میشوند، عملکردهای ضعیفی دارند. بااینحال اگر محدودیت زمانی ۱۰ روزه را برداشته و اجازه تکمیل روند را بدهیم، متوجه خواهیم شد که الگوهای با شکست رو به بالا، عملکردهای بهتری را نسبت به الگوهای با شکست رو به پایین دارند. این یافته گویای اینست که روند قیمت در دوره پساشکست این الگو کمی زمان میبرد تا روند خود را آغاز نماید، اما تمایلش کماکان به ادامه و تکمیل روند صعودیست.

میتوان گفت صبر بهترین چیزی است که در مواجهه با این الگو میتوان داشت.

نتایج مهم:

 

عملکرد تئوریک: برگشت‌دهنده روند به صعودی
عملکرد واقعی: برگشت‌دهنده روند به صعودی در ۷۸ درصد مواقع
رتبه فروانی وقوع: ۶۶
رتبه عملکرد کلی: ۱۲
بیشترین احتمال رسیدن به هدف قیمتی: ۴۹ درصد (شکست الگو از بالا در بازار نزولی)
بهترین میانگین حرکت طی ۱۰ روز: ۸.۵۳- درصد (شکست الگو از پایین در بازار نزولی)
بهترین رتبه در عملکرد ۱۰ روزه: ۳ (شکست الگو از پایین در بازار نزولی)

 

تمامی رتبه‌های اشاره شده بر اساس سنجش و رده‌بندی ۱۰۳ الگوی کندلی می‌باشد. منظور از «بهترین» یا «بیشترین» در عبارات فوق، بالاترین رتبه در بین ۴ حالت از ترکیبات بازارهای صعودی/ نزولی و شکست الگو از بالا/ پایین می‌باشد.

 

شرح الگو:

 

این الگو در واقعیت رفتاری نظیر تئوری دارد. در ۷۸ درصد مواقع برگشت‌دهنده روند از نزولی به صعودی می‌باشد. رتبه عملکرد کلی آن ۱۲ بوده و این یعنی قدرت روند قیمت پی از شکست الگو بالاست.

با بررسی دقیقتر داده‌ها مشخص میگردد که بهترین حرکت ۱۰ روزه قیمت پس از شکست الگو، افت ۸.۵۳ درصدی قیمت پس از شکست رو به پایین آن در بازار نزولی است که رتبه ۳ام را به آن بخشیده است. حرکات بالای ۶ درصد جزو حرکات خوب دسته‌بندی میگردند. با اینحال این ارقام بر مبنای تنها ۱۰۸ نمونه الگو است. اگرچه ممکن است زیاد بنظر برسد و اگرچه که واقعا نیز چنین است، اما با حد دلخواه ۵۰۰۰ نمونه فاصله زیادی دارد. مخلص کلام میتوان گفت با رشد تعداد نمونه‌ها،‌ احتمال تغییر در نتایج وجود دارد.

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات

شرح

تعداد خطوط کندل سه کندل.
روند قیمتیِ منتهی به الگو نزولی.
پیکربندی

به جستجوی یک کندل سیاه بلند در یک روند نزولی قیمت بپردازید. کندل بعدی یک کندل کوچک با هر رنگی است و یک گپ نزولی بین بدنه آن و بدنه کندل اول وجود دارد. کندل سوم یک کندل سفید و بلند است که بین بدنه آن و بدنه کندل دوم گپ صعودی وجود داشته و قیمت بسته شدن آن بزرگتر یا مساوی میانگین بدنه کندل دوم باشد.

 

 سه نکته معاملاتی:

  • آن دسته از الگوها که حد فاصل یک‌سوم از کف سالانه قرار میگیرند، بهترین عملکرد را نشان می‌دهند.
  • جهت حصول بهترین عملکرد، الگوهای بلند را برگزینید.
  • سعی نمایید الگوهایی را برگزینید که در جریان اصلاح نزولی از یک روند صعودی یک درجه بالاتر شکل گرفته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا