ستاره دوجیِ عصرگاهی

Evening Doji Star

این الگو جزو الگوهای با عملکرد خوب می‌باشد. نرخ برگشت‌دهی آن زیاد بوده و جایگاه ۱۲ام را بدست آورده است. همچنین عملکرد آن در طول زمان قابل توجه است.

بررسی الگوها مشخص نموده که شکست‌های رو به پایین، ضعیف‌ترین و شکست‌های رو به بالا، قوی‌ترین بوده و چنانچه شکست رو به بالا در بازار صعودی روی دهد، از تمام حالات قویتر است. مشکل این الگو کمیابی آن است که از این حیث جایگاه ۸۱ را دارا می باشد. شاید هم تعداد کم نمونه‌ها دلیل خوب بودن نتایج این الگو بوده و چه بسا با افزایش تعداد نمونه‌ها، تغییراتی در اعداد و ارقام حاصل گردد. نگاهی جزئی‌تر به این اعداد در ادامه آورده شده است.

 

نتایج مهم:

 

عملکرد تئوریک: برگشت‌دهنده روند به نزولی
عملکرد واقعی: برگشت‌دهنده روند نزولی در ۷۱ درصد مواقع
رتبه فروانی وقوع: ۸۱
رتبه عملکرد کلی: ۳۰
بیشترین احتمال رسیدن به هدف قیمتی: ۵۷ درصد (شکست الگو از بالا در بازار نزولی)
بهترین میانگین حرکت طی ۱۰ روز: ۶.۲۰ درصد (شکست الگو از بالا در بازار نزولی)
بهترین رتبه در عملکرد ۱۰ روزه: ۱۵ (شکست الگو از بالا در بازار صعودی)

 

تمامی رتبه‌های اشاره شده بر اساس سنجش و رده‌بندی ۱۰۳ الگوی کندلی می‌باشد. منظور از «بهترین» یا «بیشترین» در عبارات فوق، بالاترین رتبه در بین ۴ حالت از ترکیبات بازارهای صعودی/ نزولی و شکست الگو از بالا/ پایین می‌باشد.

 

شرح الگو:

 

تئوری الگو اذعان میدارد که رفتار آن بصورت برگشت‌دهنده روند از صعودی به نزولی می‌باشد؛ چیزی که در واقعیت هم در ۷۱ درصد مواقع روی داده است. این عدد سبب تعلق رتبه ۱۲ به این الگو گردیده که رتبه مناسبی است. اما از نظر فراوانی وقوع رتبه ۸۱ را داشته و یافتن آن به آسانی امکانپذیر نیست. رتبه عملکرد کلی آن ۳۰ است.

بهترین میانگین حرکت ۱۰ روزه قیمت پس از شکست الگو، رشد ۶.۲ درصدی قیمت در بازار نزولی است. البته تنها ۲۸ نمونه از این الگو در چنین شرایطی قرار داشته‌اند، لذا احتمال تغیییر در نتایج وجود دارد.

بهترین رتبه عملکردی آن ۱۵ بوده که بر خلاف مورد قبل، در بازار صعودی و باز هم پس از شکست الگو از بالا ثبت گردیده است

 

راهنمای شناسایی الگو:

 

مشخصات

شرح

تعداد خطوط کندل سه کندل.
روند قیمتیِ منتهی به الگو صعودی.
پیکربندی

به جستجوی یک کندل سفید بلند در یک روند صعودی قیمت بپردازید. پس از آن یک کندل دوجی قرار میگیرد طوری که بدنه آن با دو کندل پیرامون خود از زیر دارای گپ می‌باشد. سایه‌ها را نادیده بگیرید. آخرین کندل یک کندل سیاه است که قیمت بسته شدن آن برابر یا کمتر از حد وسط کندل اول می‌باشد. کندل دوجی کندلی است که قیمت باز و بسته شدن آن اختلاف بسیار ناچیزی با یکدیگر دارند.

 

سه نکته معاملاتی:

  • الگوهای با شکست رو به بالا عملکرد خوبی خواهند داشت.
  • برای حصول بهترین عملکرد، الگوهای بلند را انتخاب نمایید.
  • آن دسته از الگوها که حد فاصل یک‌سوم از کف سالانه قرار میگیرند، اغلب تمایل به ایفای نقش بازگشتی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا