ستاره دوجیِ صبحگاهی

Morning Doji Star

این الگو در بیشتر مواقع بصورت برگشت‌دهنده روند از نزولی به صعودی رفتار می‌نماید اما الگوی نادری است. عملکرد کلی آن نسبتا خوب بوده لذا انتظار روند صعودی را پس از پایان آن می‌توان داشت. با بررسی ارقام عملکردی آن می‌توان متوجه شد که شکست‌های رو به پایین آن چه در بحث بهترین رتبه عملکردی و چه در بحث میانگین حرکت ۱۰ روزه قیمت پس از شکست، نسبت به شکست‌های رو به بالا برتری دارند. همچنین اگر محدودیت ۱۰ روزه را برداشته و کل حرکت قیمت تا پایان روند را مد نظر قرار دهیم، متوجه خواهیم شد که در بازارهای صعودی، الگوهایی که از بالا شکسته میشوند، ضعیف کار میکنند؛ اما در بازارهای نزولی قویترین خواهند بود.

 

نتایج مهم:

 

عملکرد تئوریک: برگشت‌دهنده روند به صعودی
عملکرد واقعی: برگشت‌دهنده روند به صعودی در ۷۶ درصد مواقع
رتبه فروانی وقوع: ۷۸
رتبه عملکرد کلی: ۲۵
بیشترین احتمال رسیدن به هدف قیمتی: ۴۹ درصد (شکست الگو از بالا در بازار صعودی)
بهترین میانگین حرکت طی ۱۰ روز: ۶.۲۵- درصد (شکست الگو از پایین در بازار نزولی)
بهترین رتبه در عملکرد ۱۰ روزه: ۱۵ (شکست الگو از پایین در بازار نزولی)

 

تمامی رتبه‌های اشاره شده بر اساس سنجش و رده‌بندی ۱۰۳ الگوی کندلی می‌باشد. منظور از «بهترین» یا «بیشترین» در عبارات فوق، بالاترین رتبه در بین ۴ حالت از ترکیبات بازارهای صعودی/ نزولی و شکست الگو از بالا/ پایین می‌باشد.

 

شرح الگو:

 

در تئوری الگو فرض بر اینست که عملکرد آن بصورت برگشت‌دهنده روند از نزولی به صعودی باشد. در واقعیت نیز این موضوع تایید گردیده و در ۷۶ درصد موارد بدین صورت رفتار نموده است. که این رقم بر مبنای ۹۳۲ نمونه می‌باشد. تعداد نمونه‌های یافت شده در بازار نزولی بسیار کم (۳۳ نمونه برای بازار نزولی و شکست از پایین) است؛ لذا با احتیاط ارقام آن را مورد استفاده قرار دهید. رتبه فراوانی وقوع آن ۷۸ بوده که نشان از کمیابی آن می‌باشد.

رتبه عملکرد کلی آن ۲۵ است و میتوان گفت که نسبتا خوب می‌باشد. بهترین حرکت ۱۰ روزه قیمت پس از شکست الگو، افتی بمیزان ۶.۲۵ درصد در بازار نزولی است که رتبه ۱۵ را تحت همین شرایط بعنوان بهترین رتبه عملکردی نصیب این الگو نموده است.

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات

شرح

تعداد خطوط کندل سه کندل.
روند قیمتیِ منتهی به الگو نزولی.
پیکربندی

به جستجوی یک کندل سیاه بلند در یک روند نزولی قیمت بپردازید. کندل بعدی یک کندل دوجی بوده و یک گپ نزولی بین بدنه آن و بدنه کندل اول وجود دارد. کندل سوم یک کندل سفید و بلند است که بین بدنه آن و بدنه کندل دوجی گپ صعودی وجود خواهد داشت.

  

سه نکته معاملاتی:

  • آن دسته از الگوها که حد فاصل یک‌سوم از سقف سالانه قرار میگیرند، اغلب تمایل به ایفای نقش بازگشتی دارند.
  • در اغلب بازارها، الگوهای بلند بهترین عملکرد را خواهند داشت.
  • حجم معاملات سرنخ خوبی از عملکرد الگو بدست خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا