ستاره دنباله‌دار

Shooting Star

این الگو به دو شکل وجود دارد. تک کندلی و دو کندلی. در این بخش به معرفی نوع تک کندلی می‌پردازیم که عبارتست از یک کندل با بدنه کوچک و با سایه فوقانی بلند و بدون سایه تحتانی (یا سایه تحتانی بسیار ریز) که در روند صعودی ظاهر میگردد. شکل آن سبیه به الگوی دوجی سنگ قبر بوده اما کندل دوجی نیست زیرا قیمت‌های باز و بسته شدن تا حدی با یکدیگر اختلاف دارند.

کندل به گونه‌ایست که انگار قیمت تغییر جهت داده است. بررسی آمارهای عملکرد تایید می‌نماید که این الگو در ۵۹ درصد مواقع بصورت برگشت‌دهنده روند رفتار میکند. بااینحال این درصد نزدیک به حالت رندوم می‌باشد. لذا اگرچه قیمت در بیشتر مواقع برگشت می‌نماید، اما جهت پیش‌بینی این موضوع به این الگو تکیه ننمایید.

 

نتایج مهم:

 

عملکرد تئوریک: برگشت‌دهنده روند به نزولی
عملکرد واقعی: برگشت‌دهنده روند به نزولی در ۵۹ درصد مواقع
رتبه فروانی وقوع: ۳۷
رتبه عملکرد کلی: ۵۵
بیشترین احتمال رسیدن به هدف قیمتی: ۸۴ درصد (شکست الگو از پایین در بازار نزولی)
بهترین میانگین حرکت طی ۱۰ روز: ۳.۸۶ درصد (شکست الگو از بالا در بازار نزولی)
بهترین رتبه در عملکرد ۱۰ روزه: ۴۶ (شکست الگو از بالا در بازار صعودی)

 

تمامی رتبه‌های اشاره شده بر اساس سنجش و رده‌بندی ۱۰۳ الگوی کندلی می‌باشد. منظور از «بهترین» یا «بیشترین» در عبارات فوق، بالاترین رتبه در بین ۴ حالت از ترکیبات بازارهای صعودی/ نزولی و شکست الگو از بالا/ پایین می‌باشد.

 

شرح الگو:

 

بنظر می‌آید اسکالپرها بیش از آنچه که باید، از این الگو استفاده می‌نمایند. البته آمار و ارقام بدست آمده بر اساس نمودار روزانه است نه دیتاهای میان‌روز.

بر اساس تست‌ها مشخص گردیده که این الگو در ۵۹ درصد مواقع بصورت برگشت‌دهنده روند از صعودی به نزولی رفتار می‌نماید که این درصد نزدیک به حالت رندوم است..

عملکرد کلی الگو در میانه‌های جدول قرار دارد: رتبه ۵۵. بهترین میانگین حرکت ۱۰ روزه قیمت پس از شکست الگو متعلق به بازار نزولی است که پس از شکست از بالا، رشدی بمیزان متوسط ۳.۸۶ را رقم زده است. این عدد از حد مطلوب ۶ درصد فاصله زیادی دارد.

خروجی‌ها نشان داده که این الگو آنطور که بنظر میرسد، عملکرد مناسب ندارد.

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات

شرح

تعداد خطوط کندل یک کندل.
روند قیمتیِ منتهی به الگو صعودی.
پیکربندی

به جستجوی یک کندل با بدنه کوچک، سایه فوقانی بلند و بدون سایه تحتانی (یا بسیار کوچک) بپردازید. ارتفاع سایه فوقانی می‌بایست حداقل دو برابر ارتفاع بدنه باشد.

 

سه نکته معاملاتی:

  • آن دسته از الگوها که حد فاصل یک‌سوم از کف سالانه قرار میگیرند، دارای بهترین عملکرد می‌باشند.
  • جهت حصول بهترین عملکرد، الگوهایی را انتخاب نمایید که در جریان اصلاح صعودی از یک روند نزولی یک درجه بالاتر ظاهر گردیده‌اند.
  • الگوهایی که حد فاصل یک‌سوم کف سالانه ظاهر میگردند، اغلب بصورت برگشت‌دهنده روند رفتار می‌نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا