دوجیِ سنگ قبر

Gravestone Doji

بسیاری از معامله‌گران، این الگو را خصوصا در روندهای صعودی بعنوان یک هشدار می‌بینند. آنها بر این عقیده‌اند که این الگو رفتار برگشت‌دهنده روند از صعودی به نزولی را دارد. بله، همینطور است؛ اما تنها در ۵۱ درصد مواقع. حتی در صورت بازگشت نیز قیمت افت چندان زیادی را ننموده و از این لحاظ جایگاه ۷۷ در بین ۱۰۳ الگوی کندلی را دارد. البته استثنائاتی نیز وجود دارد و در تعدادی موارد ممکن است این الگو نشانه‌ای از بازگشت طولانی روند صعودی باشد.

 

نتایج مهم:

 

عملکرد تئوریک: نامعلوم تا برگشت‌دهنده روند به نزولی
عملکرد واقعی: نامعلوم تا برگشت‌دهنده روند به نزولی در ۵۱ درصد مواقع
رتبه فروانی وقوع: ۴۲
رتبه عملکرد کلی: ۷۷
بیشترین احتمال رسیدن به هدف قیمتی: ۷۹ درصد (شکست الگو از بالا در بازار نزولی)
بهترین میانگین حرکت طی ۱۰ روز: ۵.۰۹ درصد (شکست الگو از بالا در بازار نزولی)
بهترین رتبه در عملکرد ۱۰ روزه: ۲۷ (شکست الگو از بالا در بازار نزولی)

 

تمامی رتبه‌های اشاره شده بر اساس سنجش و رده‌بندی ۱۰۳ الگوی کندلی می‌باشد. منظور از «بهترین» یا «بیشترین» در عبارات فوق، بالاترین رتبه در بین ۴ حالت از ترکیبات بازارهای صعودی/ نزولی و شکست الگو از بالا/ پایین می‌باشد.

 

شرح الگو:

 

رفتار واقعی این الگو با رفتار تئوریک آن همخوانی دارد: بدون جهت و رندوم.

قیمت در کف کندل بسته شده و در اغلب مواقع از پایین شکسته میشود. وقوع این الگو در بازار نزولی نادر استو شاید بدلیل کمبود وجود بازارهای نزولی در واقعیت باشدو نسبت مشاهده شده در بازار صعودی به نزولی ۱۵ به ۱ است.

زمانی که الگو شکسته میشود، روند قیمت ضعیف بوده و جایگاه ۷۷ را بدست آورده است. بدین معنی که قیمت حرکت چندان زیادی نمی‌کند. با این وجود در بازار نزولی و پس از شکست رو به بالای الگو، رشد قیمت چیزی حدود ۵.۰۹ درصد در ۱۰ روز می‌باشد که نسبتا خوب است.

در شرایط بازار صعودی و شکست از بالا، قیمت در ۷۹ درصد مواقع به هدف قیمتی مورد نظر میرسد. هدف قیمتی برابر است با ارتفاع الگو که بسته به جهت شکست به قیمت شکست اضافه یا از آن کسر میگردد.

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات

شرح

تعداد خطوط کندل یک کندل.
روند قیمتیِ منتهی به الگو نیاز نیست.
پیکربندی

به جستجوی یک کندل با سایه فوقانی بلند و سایه تحتانی بسیار کوچک یا بدون سایه تحتانی بپردازید. قیمت باز و بسته شدن می‌بایست بسیار به یکدیگر نزدیک باشند.

 

سه نکته معاملاتی:

  • آن دسته از الگوها که حد فاصل یک‌سوم از کف سالانه قرار میگیرند، دارای بهترین عملکرد می‌باشند.
  • در الگوهایی که ارتفاعی بیش از میانگین ارتفاع دارند، قیمت پس از شکست الگو، افت یا رشد بیشتری نسبت به الگوهای کوتاهتر از متوسط ارتفاع خواهد داشت.
  • الگوهایی را که در مناطق تراکم شکل گرفته‌اند، نادیده بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا