الگوی دوجی با گپ نزولی

Gapping Down Doji

این الگو یک کندل دوجی با یک گپ نزولی نسبت به کندل قبل از خود می‌باشد. تئوری این الگو رفتار آن را بصورت ادامه‌دهنده روند نزولی پیش‌بینی مینماید؛ اما در واقعیت در ۵۶ درصد مواقع بصورت برگشت‌دهنده روند از نزولی به صعودی ایفای نقش نموده است.تقریبا میتوان گفت رفتارش رندوم است. همچنین عملکرد کلی آن بسیار نامطلوب بوده و رتبه ۸۸ را بدست آورده است.

 

نتایج مهم:

 

عملکرد تئوریک: ادامه‌دهنده روند نزولی
عملکرد واقعی: برگشت‌دهنده روند به صعودی در ۵۶ درصد مواقع
رتبه فروانی وقوع: ۵۷
رتبه عملکرد کلی: ۸۸
بیشترین احتمال رسیدن به هدف قیمتی: ۹۵ درصد (شکست الگو از بالا در بازار صعودی)
بهترین میانگین حرکت طی ۱۰ روز: ۲.۵۲ درصد (شکست الگو از بالا در بازار صعودی)
بهترین رتبه در عملکرد ۱۰ روزه: ۶۵ (شکست الگو از بالا در بازار نزولی)

 

تمامی رتبه‌های اشاره شده بر اساس سنجش و رده‌بندی ۱۰۳ الگوی کندلی می‌باشد. منظور از «بهترین» یا «بیشترین» در عبارات فوق، بالاترین رتبه در بین ۴ حالت از ترکیبات بازارهای صعودی/ نزولی و شکست الگو از بالا/ پایین می‌باشد.

 

شرح الگو:

 

این الگو طبق نتایج بررسی‌ها و بر خلاف تئوری الگو، در بیشتر مواقع بصورت برگشت‌دهنده روند از نزولی به صعودی عمل مینماید. پس از بازگشت روند، قیمت رشد چندانی نداشته و تنها ۲.۵۲ درصد در طی ۱۰ روز رشد مینماید که جایگاه ۸۸ را بدست آورده است. اما بهترین رتبه عملکردی آن ۶۵ است که باز هم پس از شکست از بالا اما در بازار نزولی روی داده است.

نکته خاص دیگری در رابطه با این الگو وجود ندارد. در واقع انواع الگوهای دوجی، آنگونه که معامله‌گران انتظار داشته‌اند عمل ننموده و میتوان گفت که معنی خاصی ندارند. عملکرد آنها حالت رندوم دارد(از ۵۰ الی ۵۹ درصد. بعبارتی دیگر با مشاهده آنها قادر به پیش‌بینی جهت شکست الگو با اطمینان مناسب نخواهیم بود.

بهترین رتبه عملکردی ۳۳ است که در بازار صعودی و شکست رو به بالای الگو روی می‌دهد. در واقع فرض بر اینست که این الگو رفتار بازگشتی از خود نشان دهد اما بهترین عملکرد را آن دسته از الگوها دارند که نقش ادامه دهنده ایفا می‌کنند و نه بازگشتی.

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات

شرح

تعداد خطوط کندل یک کندل.
روند قیمتیِ منتهی به الگو نزولی.
پیکربندی به جستجوی یک کندل دوجی(کندلی یا قیمت باز و بسته شدن بسیار نزدیک به هم) در روند نزولی قیمت و در پی یک گپ نزولی بپردازید.

 

 سه نکته معاملاتی:

  • آن دسته از الگوها که حد فاصل یک‌سوم از کف سالانه قرار میگیرند، بهترین عملکرد را از خود نشان خواهند داد بجز آنهایی که در بازار نزولی و از بالا شکسته میشوند.
  • شناسایی نوع گپ شما را در تشخیص جهت شکست کمک خواهد نمود.
  • این الگو غالبا از بالا شکسته میشود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا