الگوی تامل و احتیاط

Deliberation

این الگو اشتراکات فراوانی با الگوی سد حرکت دارد. هردو از کندل سفید در روند صعودی قیمت بهره میگیرند. با اینحال این الگو پیش‌نیازهایی در رابطه با ارتفاع بدنه کندل‌ها دارد و در عوض شرایطی که در الگوی سد حرکت در ارتباط با سایه فوقانی کندل‌ها وجود داشت، بعنوان شرایط این الگو شناخته نمیشود. همچنین این الگو عملکرد بهتری نسبت به الگوی سد حرکت داشته و از نظر احتمال ادامه‌دهی روند صعودی جایگاه دوم را از آن خود نموده است. اما در بحث عملکرد کلی جزو رده‌های آخر است. رتبه فراوانی وقوع آن ۴۸ است و بدین معناست که براحتی میتوانید تعداد زیادی از آن را بیابید.

 

نتایج مهم:

 

عملکرد تئوریک: برگشت‌دهنده روند به نزولی
عملکرد واقعی: ادامه‌دهنده روند صعودی در ۷۷ درصد مواقع
رتبه فروانی وقوع: ۴۸
رتبه عملکرد کلی: ۹۳
بیشترین احتمال رسیدن به هدف قیمتی: ۳۶ درصد (شکست الگو از بالا در بازار صعودی)
بهترین میانگین حرکت طی ۱۰ روز: ۶.۷۲- درصد (شکست الگو از پایین در بازار نزولی)
بهترین رتبه در عملکرد ۱۰ روزه: ۶ (شکست الگو از پایین در بازار صعودی)

 

تمامی رتبه‌های اشاره شده بر اساس سنجش و رده‌بندی ۱۰۳ الگوی کندلی می‌باشد. منظور از «بهترین» یا «بیشترین» در عبارات فوق، بالاترین رتبه در بین ۴ حالت از ترکیبات بازارهای صعودی/ نزولی و شکست الگو از بالا/ پایین می‌باشد.

 

شرح الگو:

 

تصور بر این است که این الگو بصورت برگشت‌دهنده روند از صعودی به نزولی ظاهر می‌گردد، اما نتایج بررسی‌ها نشان داده که کارکرد آن در ۷۷ درصد مواقع ادامه‌دهنده روند صعودی است.

علت تفاوت فاحش عملکرد تئوریک و واقعی آن اینست که قاعدتا شکستن الگو از بالا عملی‌تر از پیمودن کل ارتفاع الگو و برگشت به پایین و شکستن الگو از پایین است.. در واقع نحوه سنجش ما که شکسته شدن الگو را همان بسته شدن قیمت در بالا یا پایین سقف یا کف الگو میدانیم، در این اختلاف تاثیرگذار می‌باشد.

جایگاه عملکرد کلی آن ۹۳ است لذا عملکرد خوبی ندارد. نتایج تست‌ها گویای اینست که در بازار نزولی و شکست رو به پایین الگو، بهترین عملکرد ۱۰ روزه رقم خورده که متوسط افت قیمت ۶.۷۲ درصد بوده است. اما با این وجود بهترین رتبه عملکردی این الگو در بین ۱۰۳ الگوی کندلی مربوط به این نوع بازار نبوده بلکه در بازار صعودی و پس از شکست از پایین بدست آمده است: رتبه ۶.

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات شرح
تعداد خطوط کندل سه کندل.
روند قیمتیِ منتهی به الگو صعودی.
پیکربندی

به جستجوی سه کندل سفید در روند صعودی قیمت بپردازید. دو کندل اول دارای بدنه‌های بلند بوده و کندل سوم دارای بدنه کوتاه می‌باشد. قیمت باز شدن کندل سوم نزدیک به قیمت بسته شدن کندل دوم بوده و هر کندل در قیمت بالاتری نسبت به کندل قبل از خود باز و بسته میشود.

 

 سه نکته معاملاتی:

  • آن دسته از الگوها که حد فاصل یک‌سوم از کف سالانه قرار میگیرند، دارای بهترین عملکرد می‌باشند.
  • برای حصول بهترین عملکرد، الگوهای بلند را برگزینید.
  • آن دسته از الگوها که حد فاصل یک سوم از سقف سالانه قرار میگیرند، غالبا رفتار ادامه‌دهنده روند خواهند داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا