آخرین کف پوشا

Last Engulfing Bottom

این الگو بگونه‌ایست که ممکن است بسیاری از کسانی که با الگوهای کلاسیک کار مینمایند، آن را نوعی الگوی برون‌کندلی ولی بدون سایه در نظر بگیرند. اولین کندل سفید بوده که متعاقب آن یک کندل سیاه قرار میگیرد که کل بدنه کندل قبلی را پوشش می‌دهد اما نیاز نیست لزوما سایه‌ها پوشش داده شوند.

فرض بر اینست که این الگو بصورت برگشت‌دهنده روند از نزولی به صعودی عمل نماید؛ اما نتایج تست‌ها نشان داده که در ۶۵ درصد مواقع رفتار ادامه‌دهنده روند نزولی را ایفا می‌نماید. این موضوع جالب توجه است. کندل سیاهی که در الگو است، یک کندل نزولی بوده و قیمت در پایان الگو به کف آن نزدیکتر است تا به سقف آن. لذا شکست از پایین ساده‌تر می باشد.

 

نتایج مهم:

 

عملکرد تئوریک: برگشت‌دهنده روند به صعودی
عملکرد واقعی: ادامه‌دهنده روند نزولی در ۶۵ درصد مواقع
رتبه فروانی وقوع: ۱۳
رتبه عملکرد کلی: ۴۸
بیشترین احتمال رسیدن به هدف قیمتی: ۷۰ درصد (شکست الگو از بالا در بازار صعودی)
بهترین میانگین حرکت طی ۱۰ روز: ۴.۸۵ درصد (شکست الگو از بالا در بازار نزولی)
بهترین رتبه در عملکرد ۱۰ روزه: ۳۱ (شکست الگو از بالا در بازار نزولی)

 

تمامی رتبه‌های اشاره شده بر اساس سنجش و رده‌بندی ۱۰۳ الگوی کندلی می‌باشد. منظور از «بهترین» یا «بیشترین» در عبارات فوق، بالاترین رتبه در بین ۴ حالت از ترکیبات بازارهای صعودی/ نزولی و شکست الگو از بالا/ پایین می‌باشد.

 

شرح الگو:

 

این الگو در ۶۵ درصد مواقع بصورت ادامه‌دهنده روند نزولی رفتار نموده و رتبه ۱۴ را از این حیث بدست آورده است. با اینحال عملکرد کلی آن در جایگاه ۴۸ است. بررسی آمار و ارقام نشان داده که ضعیف‌ترین عملکرد آن در بازار صعودی و شکست از پایین رخ می‌دهد و حرکت ۱۰ روزه قیمت در چنین بازاری تنها یک افت ۰.۹ درصدی است. همین امر موجب تضعیف جایگاه عملکرد کلی آن شده است. بهترین میانگین حرکت ۱۰ روزه الگو پس از شکست آن، رشد ۴.۸۵ درصدی در بازار نزولی و شکست از بالاست که جایگاه ۳۱ را از آن خود نموده است. البته این درصد، اندکی با حد مطلوب ۶ درصد فاصله دارد. با توجه به اینکه درصد اشاره شده، بهترین درصد مربوط به این الگو می‌باشد، لذا در سایر حالات، انتظار رشد چندانی را بعد از شکست الگو نداشته باشید.

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات

شرح

تعداد خطوط کندل دو کندل.
روند قیمتیِ منتهی به الگو نزولی.
پیکربندی به جستجوی یک کندل سفید در روند نزولی قیمت بعنوان اولین کندل بپردازید. کندل دوم یک کندل مشکی می‌باشد که کل بدنه کندل اول را پوشش می‌دهد. بدین معنی که کندل دوم بدنه‌ای دارد که قیمت‌های بالا و پایین آن بالاتر و پایین‌تر از سقف و کف بدنه کندل اول قرار دارد. سایه‌ها را نادیده بگیرید.

 

 سه نکته معاملاتی:

  • آن دسته از الگوها که حد فاصل یک‌سوم از کف سالانه قرار میگیرند، دارای بهترین عملکرد می‌باشند.
  • جهت حصول عملکرد بهتر، الگوهایی را انتخاب نمایید که در جریان اصلاح نزولی از یک روند صعودی یک درجه بالاتر ظاهر میگردند.
  • می‌توانید از روند قیمت منتهی به شکل‌گیری الگو بعنوان ابزاری جهت پیش‌بینی جهت شکست آن استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا