آخرین سقف پوشا

Last Engulfing Top

این الگو بگونه‌ایست که ممکن است بسیاری از کسانی که با الگوهای کلاسیک کار مینمایند، آن را نوعی الگوی برون‌کندلی ولی بدون سایه در نظر بگیرند. اولین کندل سیاه بوده که متعاقب آن یک کندل سفید قرار میگیرد که کل بدنه کندل قبلی را پوشش می‌دهد اما نیاز نیست لزوما سایه‌ها پوشش داده شوند.

همانگونه که از ارقام برمی‌آید، تئوری الگو اذعان می‌دارد که رفتار آن بصورت برگشت‌دهنده روند از صعودی به نزولی است؛ اما نتایج تست‌ها نشان داده که در ۶۸ درصد مواقع رفتار ادامه‌دهنده روند صعودی را از خود بروز داده و از لحاظ برگشت‌دهی رتبه ۹ را دارا می‌باشد. متاسفانه رتبه عملکرد کلی آن مناسب نبوده و روند قیمت پس از شکست الگو ضعیف می‌باشد.

 

نتایج مهم:

 

عملکرد تئوریک: برگشت‌دهنده روند به نزولی
عملکرد واقعی: ادامه‌دهنده روند صعودی در ۶۸ درصد مواقع
رتبه فروانی وقوع: ۱۴
رتبه عملکرد کلی: ۷۹
بیشترین احتمال رسیدن به هدف قیمتی: ۶۷ درصد (شکست الگو از بالا در بازار صعودی)
بهترین میانگین حرکت طی ۱۰ روز: ۴.۴۲- درصد (شکست الگو از پایین در بازار نزولی)
بهترین رتبه در عملکرد ۱۰ روزه: ۳۸ (شکست الگو از پایین در بازار صعودی)

 

تمامی رتبه‌های اشاره شده بر اساس سنجش و رده‌بندی ۱۰۳ الگوی کندلی می‌باشد. منظور از «بهترین» یا «بیشترین» در عبارات فوق، بالاترین رتبه در بین ۴ حالت از ترکیبات بازارهای صعودی/ نزولی و شکست الگو از بالا/ پایین می‌باشد.

 

شرح الگو:

 

فرض بر اینست که این الگو رفتار برگشت‌دهنده روند از صعودی به نزولی را داشته باشد، اما در واقعیت، در ۶۸ درصد موارد، ادامه‌دهنده روند صعودی بوده است. این بدلیل اینست که قیمت در پایان الگو نزدیک به سقف الگو بوده لذا شکست الگو از بالا برای آن راحتتر می‌باشد. جایگاه عملکرد کلی آن ۷۹ است.

بهترین میانگین حرکت ۱۰ روزه قیمت پس از شکست الگو، افت ۴.۴۲ درصدی قیمت در بازار نزولی و شکست از پایین است. حرکت خوب به حرکات بالای ۶ درصد اطلاق میگردد؛ لذا این الگو حرکت خوبی را پس از شکست ترتیب نمی‌دهد. اما بهترین رتبه عملکردی آن ۳۸ است که مجددا پس از شکست از پایین اما در بازار نزولی ثبت گردیده است.

از نکات این الگو اینست که در مواردی که الگو بصورت بازگشتی رفتار می‌نماید، عملکرد آن بهتر از حالت ادامه‌دهنده است. رفتار بازگشتی یعنی روند قیمت قبل از شروع الگو و پس از پایان الگو مخالف یکدیگر بوده یا بعبارتی دیگر، ورود قیمت به الگو و خروج آن از الگو، هردو از یک سمت (سمت بالا یا سمت پایین) رخ دهد.

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات

شرح

تعداد خطوط کندل دو کندل.
روند قیمتیِ منتهی به الگو صعودی.
پیکربندی

به جستجوی یک کندل سیاه در روند صعودی قیمت بعنوان اولین کندل بپردازید. کندل دوم یک کندل سفید می‌باشد که کل بدنه کندل اول را پوشش می‌دهد. بدین معنی که کندل دوم بدنه‌ای دارد که قیمت‌های بالا و پایین آن بالاتر و پایین‌تر از سقف و کف بدنه کندل اول قرار دارد. سایه‌ها را نادیده بگیرید.

  

سه نکته معاملاتی:

  • آن دسته از الگوها که حد فاصل یک‌سوم از کف سالانه قرار میگیرند، دارای بهترین عملکرد می‌باشند.
  • جهت حصول عملکرد بهتر، الگوهایی را انتخاب نمایید که در جریان اصلاح صعودی از یک روند نزولی یک درجه بالاتر ظاهر میگردند.
  • این الگو غالبا از بالا شکسته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا